fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie geosyntetyków w budownictwie

W budowlanej branży geosyntetyki stanowią jeden z ważniejszych materiałów. Spełniają one wiele funkcji, jakie są istotne. W związku z tym warto znać geotkaniny oraz geosiatki pod względem ich funkcjonalności oraz możliwości stosowania. Niekiedy pojawiają się też ograniczenia, które powodują, że nie można zastosować ich w danym procesie budowlanym. Warto w związku z tym przyjrzeć się ich najważniejszym cechą oraz obszarami, w jakich z powodzeniem można je stosować. Jest również kilka czynników, które mają decydujący wpływ na wybór odpowiedniego geosyntetyku do konstrukcji budowlanej. Zarówno geotkaniny, jak i geosiatki różnią się między sobą, co prowadzi do pojawienia się w trakcie konferencji i branżowych spotkań dyskusji na ten temat. (uprawnienia budowlane segregator)  

Zastosowanie geosyntetyków w budownictwie
Zastosowanie geosyntetyków w budownictwie

Stosowanie geosiatek i geotkanin

Patrząc na to, że Rzymianie budowali już przeszło 1800 lat temu trwałe drogi, a po raz pierwszy asfalt zastosowano w 1854 roku w Paryżu, to geotkaniny i geosiatki są tematem stosunkowo młodym. Ich zastosowanie w budownictwie drogowym miało miejsce w latach 70 XX wieku. Na terenie Polski pierwszy raz geowłókninę wykorzystano podczas budowania w 1974 roku obwodnicy Gietrzwałdu. Geotkaninę z kolei zastosowano w celu wzmocnienia kolejowego podtorza w 1990 roku na trasie Szczecin – Poznań. Należy mieć na uwadze, że w tych czasach wiedza posiadana przez specjalistów w branży była na bardzo niskim poziomie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Geosyntetyki w branży budowlanej

Należy mieć na uwadze, że geosyntetyki są ważnym materiałem stosowanym w budownictwie i pełnią one wiele funkcji.   (uprawnienia budowlane program)  Kiedy projektant w swoim warsztacie pracy wykazuje braki, może to powodować powstawanie awarii i straty. W związku z tym w inżynierskim środowisku powstał postulat. Dotyczy on podnoszenie swojego zakresu wiedzy w temacie geosyntetyków przez każdą ze stron inwestycyjnego procesu. Bardzo dobre efekty daje sytuacja, kiedy łączy się wiedzę o polimerach, fizykomechanicznych właściwościach geosyntetyków, funkcji, kryteriów związanych z ich doborem, jak i umiejętności przeprowadzania złożonych obliczeń gruntowo – geosyntetycznych układów, z inżynierskim doświadczeniem z tej właśnie dziedziny. W związku z tym warto poznać funkcjonalność geosiatek oraz geotkanin, ich ograniczenia oraz możliwości. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wiedza o geosyntetykach

Pojawiający się problem związany ze kształceniem odnośnie stosowania geosyntetyków nadal istnieje. Niewiele uczelni wdraża swoim studentom wiedzę z tego zakresu. W związku z tym poziom wiedzy odnośnie geosyntetyków jest na różnym poziomie, co prowadzi do tego, że inżynierskie konstrukcje projektuje się opierając się o obserwacyjną metodę, albo też o nabytą wiedzę podczas uczestnictwa w konferencjach branżowych czy sympozjach. Często też czerpie się wiedzę od doradców dystrybucji materiałów, bądź od ich konsultantów. Taka wiedza może nie być w pełni wystarczająca i prowadzić może w związku z tym do pojawiania się awarii i strat. W ostatnich latach odnotowuje się ich coraz więcej w budownictwie. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com