fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie balustrad

Balustrady mają na celu zabezpieczenie osób od upadku ze schodów. Balustrada składa się z konstrukcyjnej części oraz poręczy, na której można oprzeć rękę. Poręcz przymocowana jest do konstrukcji. Najczęściej stosowanymi balustradami są balustrady stalowe. Są bardzo wytrzymałe oraz trwałe. W niektórych przypadkach można zastosować specjalne balustradowe ścianki wykonane z kamienia lub żelbetu, o odpowiednio ukształtowanej poręczy. Kiedy mamy do czynienia z biegiem szerszym niż 1,5 m oprócz balustrady od prześwitującej strony daje się dodatkowo poręcz przy ścianie schodowej klatki. Stalowe balustrady są wykonywane z prętów o kwadratowym przekroju. Przekrój może być również okrągły albo też mieć inny kształt. Balustrady ustawiane są na stopniach albo na policzkach (uprawnienia budowlane 2021). Mogą być też montowane do czoła stopni lub do boków policzków, na zewnątrz schodów.

Zastosowanie balustrad

Stalowe słupki balustrady

Stalowe słupki balustrady mocuje się na kamiennych lub betonowych schodach za pomocą rozczapierzonego końca słupka, który należy osadzić w gniazdo poszerzone od dołu z wierzchu stopnia, a kolejno takie gniazdo zalewa się cementową zaprawą. Słupki mocowane mogą być także w ten sposób, że podobny do powyższego sposobu koniec słupka należy osadzić z boku stopnia w gniazdo i zalać zaprawą. W pierwszym przypadku gniazd nie wykonuje się od brzegu stopnia bliżej niż 5 cm, aby nie powodować pęknięć (program na uprawnienia budowlane). Drugi sposób pozwala lepiej wykorzystać szerokość biegu. Możemy w ten sposób zwiększyć jego użytkową szerokość. Jeżeli mamy do czynienia ze zwykłymi schodami dwubiegowymi, gdzie prześwit jest mały, nie możemy zastosować tego sposobu. Jedna sposób ten idealnie nada się w przypadku schodów wachlarzowych oraz trójbiegowych.

Jak montować słupki z kwadratowej stali?

Takie słupki łączą się z dwustronnie obejmującymi je od dołu płaskownikami. Do góry znajduje się płaskownik, który służy do zamocowania poręczy. Płaskownik ten jest nasadzony na słupki oraz przyspawany lub przykręcony. Dodatkowe pręty pionowe umieszcza się pośrodku słupków. Poręcz może być wykonana z metalu, tworzywa sztucznego albo z drewna. Drewnianą poręcz polerowaną, która wykonana jest z twardego rodzaju drewna przykręca się do płaskowników. Podczas przejścia z jednego na drugi bieg, między prostymi częściami poręczy wstawiana zostaje część zakrzywiona, która jest klejona z 2-4-3 części. Łączenia części są wykonywane przy pomocy kleju lub ukrytych czopów (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Prefabrykowane balustrady

Typowe wymiary schodowych klatek pozwalają na stosowanie balustrad prefabrykowanych (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). W policzkowej belce balustradowej betonuje się stalowe bolce. W płaskowniku dolnym wywierca się otwory, przez które przechodzą trzpienie z policzkowej belki. Gdy trzpienie mają gwinty, balustrady mocuje się przy pomocy nakrętki. Kiedy trzpienie nie posiadają gwintu, mocowanie balustrady odbywa się poprzez zespawanie razem z płaskownikiem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com