fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zarządzanie energią w budynku poprzez system EMS

System do zarządzania energią EMS to rodzaj systemu, na jaki składają się systemy do sterowania urządzeniami HVAC. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia pochodzące z tej grupy posiadają prawie 60% udziału w zużyciu całkowitym energii przez dany budynek. Funkcjonalność systemu, do jakiej zalicza się sterowanie wentylacją i ogrzewaniem w oparciu o harmonogramy i timery, czy też uzależnienie ilości wymiany powietrza w danym pomieszczeniu w zależności od liczby osób, jakie się w nim znajdują są obecnie w fazach wdrożeniowych i można je realizować, jako jedną z funkcjonalności systemów HMS/BMS, które dostępne są na rynku. (uprawnienia budowlane cennik) 

Zarządzanie energią w budynku poprzez system EMS
Zarządzanie energią w budynku poprzez system EMS

Samouczące algorytmy

Algorytmy samouczące bardzo dobrze sprawdzają się w innych dziedzinach, a w przypadku inteligentnych budynków mogą mieć one wszechstronne zastosowanie. W celu poprawienia sterowania niektórymi z urządzeń zamiast stosowania regulatorów klasycznych stosuje się rozmytą logikę. Z powodzeniem może być ona użyta w systemach do asystentów parkowania. Neuronowe sieci, które mają praktyczne zastosowanie w rekomendacyjnych systemach dla internetowych sklepów także mogą wpłynąć na poprawienie się termicznego komfortu oraz jakości powietrza w pomieszczeniach w biurze o typie open space.  (uprawnienia budowlane program) 

Korzystanie z systemów

Na przestrzeni lat podejmowano próby związane z zastosowaniem systemów do sterowania predykcją z użyciem prognoz pogody oraz historycznych danych. Rozważano również strategię obejmującą sterowanie, która powiązana jest z taryfowymi planami. Dopuszczają one okresowy termiczny dyskomfort w zamian za ekonomiczne efekty, które będą wymierne. Kolejnym z etapów rozwijania systemów EMS jest możliwość samouczenia, uwzględniania prognoz pogody, reakcji dynamicznej na ceny energii i jej prognozowanie w strategiach związanych ze sterowaniem. Oprócz zarządzania urządzeniami o typie HVAC system EMS obejmować powinien także pozostałe rodzaje podsystemów danego budynku. Powinien on także stwarzać możliwość zarządzania zainstalowanymi energetycznymi źródłami lokalnie. Do jednej z takich opcji zalicza się wytwarzanie ciepła oraz elektrycznej energii w obszarze danego budynku.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Inteligentny budynek

Na rynku występuje wiele rozwiązań związanych z budynkową automatyką. Warto jednak zastanowić się przez chwilę, czy są one w pełni inteligentne. Taka instalacja z pewnością pozwala dokonywać optymalizacji oraz oszczędności. Jest to możliwe w związku z podstawowymi algorytmami, jakie bazują na automatyce niskopoziomowej.   (uprawnienia budowlane segregator) To pozwala sterować m.in. oświetleniem w oparicu o sygnały pochodzące z czujników ruchu, markizami, ogrzewaniem oraz chłodzeniem mając na uwadze ilość osób w pomieszczeniu, i na mechaniczną wentylację w związku z pomiarami w powietrzu jego jakości. Algorytmy wykorzystywane do systemów opierają się o stosowane od lat metody sterowania. Ich stopień inteligencji zależy od ilości przypadków, jakie zostały przewidziane oraz zaprogramowane przez twórcę systemu. Kiedy pojawią się nieprzewidziane warunki, rozwiązanie w takim wypadku może być bezużyteczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com