fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zapobieganie glonom na budynkach

Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, jakie można dopasować do danego obiektu oraz miejsca, w którym jest zlokalizowany.   (program egzaminu na uprawnienia)  Dobranie odpowiedniej elewacyjnej powłoki oraz ich właściwa konserwacja, przeprowadzanie technicznych przeglądów i dokonywanie bieżących napraw sprzyja z pewnością utrzymaniu się obiektu w dobrym technicznym stanie. Takie działania zapobiegną pojawianiu się mikroorganizmów na elewacji. Odkładanie w czasie renowacyjnych zabiegów prowadzi do degradowania się budynków, wzrostu nakładów na jego utrzymanie oraz obniżenie się jego wartości (segregator egzamin ustny uprawnienia) .

Zapobieganie glonom na budynkach
Zapobieganie glonom na budynkach

Mycie elewacji

Typowy konserwacyjny zabieg polega na myciu elewacji. W ten sposób usuwa się organiczne cząstki, które stanowią dla mikroorganizmów pożywkę. Zabieg ten przeprowadzać powinno się co kilka albo kilkanaście lat. Wpływ na to ma poziom jej zabrudzenia. Za pomocą ciśnieniowej myjki pod ciśnieniem myje się tynk od nalotów i brudu. Do wody dodaje się specjalny środek przeznaczony do czyszczenia fasad albo inny detergent. Powierzchnię elewacji w dalszym etapie należy dokładnie opłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Niekiedy chcąc poprawić wizualny efekt elewacji ściany ponownie maluje się. Kiedy zabrudzenia są stosunkowo niewielkie mycie elewacji powinno być wystarczającym zabiegiem. W związku z konserwacją przeprowadza się także naprawy drobnych ubytków i rys. Okresowo także czyści się parapety i wszelkie daszki, ponieważ brudna woda jest idealną pożywką dla mikroorganizmów.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Preparaty zabezpieczające

Chcąc odkazić oraz zabezpieczyć elewację stosuje się preparaty dostępne na rynku, które posiadają pozwolenia na obrót biobójczym produktem. Takie pozwolenie wydaje Minister Zdrowia. Skuteczność tych produktów potwierdzają liczne przeprowadzone badania. Istotne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń, które umieszcza się w technicznej karcie oraz na etykiecie danego produktu. Kiedy elewację chcemy zabezpieczyć farbą a nie preparatem poleca się stosowanie takiego samego rodzaju farby, jaką wcześniej użyto do powierzchni elewacji. Może być to także inna farba, którą poleca producent do stosowania na tynkach przy termomodernizacji. Zwykle jednak producenci ociepleniowych systemów oferują środki przeznaczone do dezynfekcji ścian oraz do ich zabezpieczania. Stosowanie proponowanych środków sprawdzić można na stronie internetowej urpl.gov.pl. Znajduje się tam rejestr biobójczych produktów. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Biologiczna korozja

Z korozją biologiczną na elewacyjnych materiałach walczy się w prewencyjny sposób, zazwyczaj w fazie przygotowywania projektu budynku. Na podstawie rozporządzenia widać, że do wnoszenia budynków stosuje się materiały, elementy oraz wyroby, które cechują się odpornością na zagrzybienia oraz inne biodegradacyjne zjawiska. Istnieje w związku z tym wiele przyczyn, w związku z którymi wcześniej podejmuje się zapobiegawcze działania w celu ochrony budowlanych obiektów od mikrobiologicznego skażenia. Do istotnych przyczyn zalicza się wysoki poziom kosztów związanych z usunięciem nalotów organicznych i względy zdrowotne. Pleśniowe grzyby żyjące z glonami w symbiozie są bardzo szkodliwe dla zdrowia. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com