fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zalety tworzenia zielonych dachów na budynkach

Zielone dachy na budynkach wpływają na poprawę jakości powietrza. Dodatkowo ograniczają one hałas oraz stanowią ochronną warstwę dla dachu przed uszkodzeniami. Największe miasta na terenie Polski rozbudowują się w dużym tempie. Wznosi się coraz więcej wysokich budynków, które buduje się ze szkła i betonu. Bierze się tu pod uwagę jednak to, że społeczeństwo ma coraz większą ekologiczną świadomość. W związku z tym zarówno urbaniści, jak i architekci szukają rozwiązań, jakie pozwolą zapewnić mieszkańcom miast dostęp do zielonych obszarów. W konsekwencji projektują wertykalne ogrody i zielone rodzaje dachów. Dachy te cieszą się ostatnio coraz większą popularnością w branży budowlanej.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Zalety tworzenia zielonych dachów na budynkach
Zalety tworzenia zielonych dachów na budynkach

Powstanie zielonych dachów

Proces związany z powstaniem zielonego dachu rozpoczyna się od poprawnego przygotowania podstawy, na której to w ostatecznym etapie zasadzi się roślinność oraz umieści się elementy związane z małą architekturą. Najważniejszą kwestią jest tutaj podłoże, które w związku z powstaniem zielonego dachu musi posiadać kilka warstw. Odpowiednie wykonanie podłoża może odbywać się poprzez zastosowanych do tego celu specjalnych rodzajów odwodnieniowych systemów, bądź też specjalnych membran, które są częścią konstrukcyjnej całości. Powłoki muszą mieć poprawnie przemyślany układ, ponieważ od nich zależy dobór roślinności. Może w związku z tym być zastosowana roślinność intensywna bądź ekstensywna.  (uprawnienia budowlane 2022)

Roślinność intensywna i ekstensywna

Intensywna roślinność obejmuje byliny, krzewy, trawy a także niektóre drzewa.  (uprawnienia budowlane program) Należy zastosować w tym wypadku większy nakład związany z pracą oraz z opieką nad roślinnością, ale pojawia się tu możliwość kreowania interesujących form, a budynek i jego otoczenie może w związku z tym zyskać wyjątkowy charakter. Trzeba jednak pamiętać, że na zielonych dachach musi zostać zapewnione bezpieczeństwo, a kiedy będą przebywać tam ludzie, w takim wypadku należy zamontować na nim odpowiednie barierki. Roślinność ekstensywna opiera się na roślinności o niskich wegetacyjnych wymaganiach. Jest to roślinność, która nie wymaga pielęgnowania oraz stosowania dodatkowego nawadniania. W związku z tym wykorzystuje się tu przede wszystkim florę, która dobrze reaguje na duże nasłonecznienie oraz na suszę, a w razie czego sama regeneruje się.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Plusy stosowania zielonych dachów

Na budynkach zielone dachy stanowią ozdobę, ale mogą też pełnić funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Takie rozwiązanie polecane jest inwestorom, którzy realizują inwestycje w miastach, gdzie bardzo mało jest miejsc do odpoczynku na zielonych terenach. W dużych miastach mieszkańcy cenią płaskie dachy, na których to można zaaranżować ogród i dodatkowo stworzyć temu ochronę od dźwięków. Właściciele budynków z zielonymi dachami twierdzą, że mają one dobre techniczne parametry. W sezonie zimowym ograniczają one straty ciepła, a latem stanowią ochronę od nadmiernego nagrzewania się. Roślinność, jaka pokrywa dach wpływa także na jego ochronę przed uszkodzeniami związanymi z oddziaływaniem atmosferycznych czynników.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com