fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zalety płynące z zastosowania klejonego drewna

Materiał budowlany jakim jest drewno jest w pełni odnawialne oraz prawie niewyczerpalne. Zastosowanie drewna przy budowie konstrukcji stanowi naturalny magazyn dwutlenku węgla. 1m³ drewna o typie LCT zachowuje aż 1 do 1,5 tony CO₂.   (program egzaminu na uprawnienia)  Młode drzewa produkują dużo większy poziom tlenu niż stare drzewa, które po pewnym czasie przestają zamieniać w tlen dwutlenek węgla. W związku z tym wycinka starych już drzew i sadzenie nowych sprawia, że pochłania się i przechowuje w większych ilościach CO₂. Każdy z tych argumentów sprawia, że świat rozwija się w kierunku nowoczesnych drewnianych technologii. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Zalety płynące z zastosowania klejonego drewna
Zalety płynące z zastosowania klejonego drewna

Termiczna izolacyjność klejonego drewna

Za pomocą współczynnika U opisuje się izolacyjność termiczną. Drewno to naturalny rodzaj izolatora, które cechuje się wysokim poziomem cieplnej pojemności. Poprzez swoje dobre parametry drewno ulokowane jest bliżej izolacyjnych materiałów, niż do typowych konstrukcyjnych materiałów. Taka sytuacja pozwala budować cieńsze ściany, za pomocą których można uzyskać powierzchnię użytkową większą w około 10%, albo też uzyskiwać można dużo lepsze energooszczędne oraz pasywne elementy. Przykładowy współczynnik cieplnej pojemności dla mineralnej wełny przy tej samej grubości to U = 0,162 W/m2K, przy współczynniku λ równym 0,04 W/mK. W związku z dużą pojemnością cieplną budynki wznoszone przy zastosowaniu technologii CLT są świetną barierą przed działaniem krótkoterminowo wysokiej zewnętrznej temperatury. Utrzymują one także temperaturę w czasie krótkotrwałych spadków zewnętrznej temperatury np. w porze nocnej. Odbywa się to poprzez fazowe przesunięcie.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Emisja CO₂

Wiele ludzi uważa, że drewniane budownictwo nie koniecznie przynosi korzyści dla środowiska, a wręcz jemu szkodzi. Należy wyciąć drzewa, a część odpadów spalić, co prowadzi do uwalniania się do atmosfery CO₂. Takie stwierdzenie nie do końca jest jednak prawdziwe. Chcąc zmniejszyć poziom emisji dwutlenku węgla należy iść klasycznym tropem, takim jak produkcja elektrycznej energii, ciepła, przemysł, rolnictwo. Okazuje się, że jest jedna z branż, która odpowiada w 5% za globalną emisję CO₂ Jest to branża produkująca materiał powszechnie znany i stosowany, a mianowicie cement. Cement natomiast stanowi podstawowy składnik betonu. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Dyfuzja wodnej pary

Zbudowane przegroda w oparciu o elementy CLT nie musi posiadać żadnych szczelnych folii. Wewnątrz budynku nadmiar wilgoci pochłania masywna drewniana ściana, a w razie konieczności przekazuje ona je na zewnątrz. Kiedy wilgotność spadnie w środku, drewno oddaje wilgoć do wnętrza budynku. To pozwala utrzymać stałą i odpowiednią wilgotność dla człowieka w środku pomieszczeń, bez przeprowadzania dodatkowych zabiegów typu nawilżanie czy osuszanie w środku powietrza. Panele cechują się szczelnością w przegrodzie, jednak podczas projektowania i wykonywania ich należy zadbać o wszelkie detale. Nie jest jednak problemem uzyskanie wysokich wyników w czasie przeprowadzania szczelnościowego testu BlowerDoor. Pozwala to znacznie zmniejszyć cieplne straty i łatwo projektować, a także wykonywać pasywne oraz energooszczędne budynki. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com