fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zalety ogrzewania podłogowego

Jedną z odczuwalnych zalet wodnego ogrzewania podłogowego jest korzystny dla mieszkańców pionowy profil temperatury powietrza, diuku któremu czujemy ciepło od stop i chłód w okolicach głowy. Odwrotnie jest w przypadku ogrzewania grzejnikiem gdzie zimne powietrze unosi się nad ziemią.  W przypadku ogrzewania podłogowego najzimniej jest pod sufitem. (uprawnienia budowlane – egzamin 2019)

Wady i zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można lepiej zaaranżować mieszkanie, ponieważ nie trzeba szukać miejsca na grzejniki. Płyta posadzkowa jest jednym wielkim grzejnikiem.

Ogrzewanie podłogowe a alergicy

Ogrzewanie podłogowe jest lepszym rozwiązaniem dla alergików. Zwykły grzejnik jest dodatkowym elementem zbierającym kurz. Ma on mniejszą powierzchnię grzewczą. Musi być więc zasilany wodą o większej temp. Grzejniki przekazują ciepło poprzez konwekcję oraz promieniowanie. Konwekcja polega na oddawaniu ciepła przez powietrze, które się unosi. To jest powodem unoszenia kurzu. W przeciwieństwie do grzejników ogrzewanie podłogowe nie powoduje tak dużej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się tak znacząco. Wiąże się to z zachowanie higieny pomieszczeń. Badania dowodzą, że ogrzewanie podłogowe ogranicza wilgotność pomieszczeń. Dzięki temu ograniczony jest rozwój roztoczy. (testy na uprawnienia budowlane)

Ogrzewanie podłogowe a zużycie gazu

Ogrzewanie podłogowe wpływa również pozytywnie na zużycie gazu. Zmniejszone jest ono o około 10-15%. Działa ono przy niższych temperaturach niż inne rodzaje ogrzewania. Maksymalna temp. zasilania to45 stopni. Im niższa jest ta temp.tym mniej gaz się zużywa.

Duża bezwładność cieplna

Ogrzewanie podłogowe nie nagrzewa się tak szybko jak grzejniki. Jest to z jednej strony zaleta a z drugiej strony wada. Ta duża bezwładność cieplna pozwala bowiem na utrzymanie komfortu cieplnego przez dłuższy czas.  Czyli wolno się na nagrzewa i długo oddaje ciepło. Zwykły grzejnik szybko się nagrzewa ale też szybko stygnie. (wybierz swój dostęp do programu na uprawnienia budowlane)

Małe straty ciepła

Ciepłe powietrze, zgodnie z zasadami fizyki, ucieka do góry. Warto dlatego rozważyć zastosowanie ogrzewania podłogowego w wysokich pomieszczeniach. W tych miejscach obserwuje się duże straty ciepła z grzejników, które gromadzone są pod sufitem. Ogrzewanie podłogowe pozwala na dość równomierne ogrzanie powietrza od stóp do głowy. Tu jest ono najbardziej potrzebne. (uprawnienia architektoniczne)

Kompatybilność z instalacjami grzewczymi

Jako ostatnią zaletę ogrzewania podłogowego warto wymienić jego kompatybilność z pompami ciepła czy też z instalacjami solarnymi. Instalacje te najlepiej działają przy niskotemperaturowych czynnikach grzewczych.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com