fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Atrakcyjny wygląd

Cechy, którymi wyróżnia się dom drewnianego z bali, w bezpośredni sposób wynikają z zalet oraz właściwości użytego do im budowy materiału. Najbardziej zauważalnym atutem takiego domu jest sam jego atrakcyjny wygląd, na który składa się obecność sęków, rozkład słoi dobrze widoczny na przecięciach belek, a także zróżnicowanie struktury oraz różnorodne wybarwienie. (uprawnienia budowlane egzamin ustny)

Drewniane domy z bali wybierane są również ze względu na ich dobre wpisywanie się w regionalne tradycje budowlane. W Polsce tego rodzaju budynki powstawały od wieków, stanowiąc doskonały przykład rodzimej architektury. Domy z bali łączą w sobie tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami, które umożliwia nowoczesna technologia obróbki. Możliwość zabezpieczenia drewna przed pasożytami, wilgocią, ogniem oraz grzybami pleśniowymi sprawia, że dom z bali może służyć przez długie lata. (uprawnienia budowlane egzamin)

Zalety drewnianych domów z bali
Zalety drewnianych domów z bali

Zdolność pochłaniania wilgoci i ciepła

W domach wykonanych z drewna panuje zdrowy mikroklimat. Przekłada się on w bezpośredni sposób na regulację wilgotności powietrza wewnątrz domu – wynika to z higroskopijności drewna, czyli jego naturalnej zdolności pochłaniania oraz oddawania wilgoci z otoczenia. Jesienią drewno przyjmuje nadmierną ilość wody zawieszonej w powietrzu, natomiast latem lub podczas sezonu grzewczego, przy wzroście temperatury oraz przesuszeniu powietrza, drewno oddaje nagromadzoną wilgoć. (uprawnienia budowlane kontakt)

Drewno posiada także specyficzne i ważne właściwości w zakresie magazynowania ciepła, które są związane z jego wysoką pojemnością cieplną. Tym samym drewno przyjmuje ciepło z otoczenia podczas działania systemu centralnego ogrzewania, by następnie je oddać po jego wyłączeniu. Ta właściwość drewna pozwala na osiągnięcie oraz utrzymanie stałych temperatur przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia opału, energii elektrycznej lub odnawialnej, które są potrzebne do wygenerowania wystarczającej ilości ciepła. Ponadto budynek wykonany z bali wychładza się stosunkowo wolno. (uprawnienia budowlane 2022)

Właściwości akustyczne

Gęstość oraz elastyczność drewna zapewnia mu dobre akustyczne właściwości. Drewniane bale, dzięki swojej masywności oraz grubości, nie przenoszą wibracji w takim stopniu, jak bardziej jednolite i sztywne inne budowlane materiały. Dzięki temu większość zewnętrznych dźwięków jest skutecznie rozpraszana oraz tłumiona. Ta właściwość odnosi się również do hałasów powstających wewnątrz budynku. (uprawnienia budowlane program)

Solidność konstrukcji i dowolność wykończenia

Masywny i jednolity materiał używany to budowy domów z bali gwarantuje ich solidną konstrukcję. Technologia łączenia drewnianych bali zapobiega uszkodzeniom elewacji oraz szkodom w strukturze budynku, które mógłby wyrządzić silny wiatr. Elastyczność w dopasowaniu domu z bali względem potrzeb i oczekiwaniom użytkowników stwarza dużo możliwości. Drewno można pokryć bejcą lub lakierem koloryzującym. Jako pokrycie dachowe dobrze sprawdza się i prezentuje klasyczny gont drewniany, a także gont bitumiczny (tańszy, lecz i tak bardzo wytrzymały). Nie istnieją jednak żadne przeciwwskazania do użycia popularnej i łatwej w montażu blacho dachówki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com