fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Normy prawne

Przed zabraniem się za montowanie okna dachowego, należy zapoznać się z normami. Te określają wysokość samego okna, jak i nawiewnika okiennego. Dzięki temu zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, jak i odpowiednie doświetlenie i komfort. (program egzaminu na uprawnienia)

Wedle przepisów dolna krawędź musi  znajdować się na wysokości:

  1. 85 cm – na kondygnacjach poniżej 25 m nad terenem;
  2. 110 cm – na takich kondygnacjach, które położone są powyżej 25 m nad terenem.

Obojętnie od wysokości kondygnacji – nawiewnik powinien znajdować się nie niżej niż 200 cm nad podłogą. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zakup okna dachowego
Zakup okna dachowego

Wybór okna

Przy zakupie okna warto brać pod uwagę najważniejsze czynniki:

  1. Kąt nachylenia dachu – od niego zależy wysokość okna. Im kąt jest mniejszy, tym ono powinno być większe;
  2. Rodzaj pomieszczenia – pierw trzeba ustalić czy to pomieszczenie gospodarcze, czy przeznaczone czysto do użytku domowego. To wpływa na wielkość okna, które powinno się zakupić;
  3. Powierzchnia przeszklenia – liczy się stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi; w pomieszczeniach gospodarczych powinien wynosić co najmniej 1:12, w tych do użytku domowego 1:8;
  4. Rozstaw krokwi – najczęściej wynosi on 80/100 cm, dziki czemu można bez problemu wstawić okno o szerokości: 55, 66, 78, a nawet 94 cm. Wszelkie szersze okna, np. 134 cm wymagają wycięcia krokwi i wstawienia nowych więźb.

Kołnierz uszczelniający

Warto jeszcze wspomnieć o kołnierzach uszczelniających, których zadaniem jest trwałe i szczelnie połączenia pokrycia dachowego z oknem. Poza tym odprowadzają one wodę oraz śnieg, a dodatkowo zabezpieczają okno przed wiatrem. To rozwiązanie, które powinno znajdować się we wszystkich oknach dachowych. Dobierając odpowiedni kołnierz do okna, należy skupić się głównie na pokryciu dachowym. Najważniejszy jest jego rodzaj oraz głębokość połaci dachowej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Najlepsza kombinacja

Wielu producentów zaleca montaż okien na poziomie 110-140 cm. Dzięki temu wpasowują się w panujące przepisy, a do tego zapewniają dobre oświetlenie, komfort użytkowania oraz kontakt wzrokowy z otoczeniem. Świetnym pomysłem jest również wybór okien z dolną klamką, co pozwala na komfortową obsługę, niezależnie od wzrostu użytkowników. (uprawnienia budowlane program)

W przypadku zamontowania okna na tej wysokości można cieszy się również miejscem na grzejnik. Dzięki temu w pomieszczeniu może dochodzić do właściwej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu zarówno okno będzie bardziej wytrzymałe na długą eksploatację, jak i całe pomieszczenie. (uprawnienia budowlane 2021)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com