fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakresy uprawnień specjalności inżynieryjnej kolejowej

Godnym uwagi jest fakt, że ww. uprawienia wydaje się w różnych zakresach (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Można otrzymać je w zakresie sterowania ruchem kolejowym bez ograniczeń oraz w zakresie kolejowych obiektów budowlanych bez ograniczeń. Poza tym kandydat ma prawo ubiegać się o uprawnienia w zakresie sterowania ruchem kolejowym w zakresie ograniczonym.

Zakresy uprawnień specjalności inżynieryjnej kolejowej

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń w zakresie kolejowych obiektów budowlanych

W przypadku wspomnianej wcześniej specjalności w zakresie kolejowych obiektów budowlanych można kierować robotami budowlanymi. Poza tym istnieje możliwość projektowania obiektów budowlanych. Takimi obiektami są linie kolejowe, bocznice kolejowe oraz stacje (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Oczywiście zalicza się tutaj także inne budowle w rozumieniu przepisów technicznych, którym odpowiadają budowle kolejowe oraz ich usytuowanie.

Uprawnienia bez ograniczeń w zakresie sterowania ruchem kolejowym

W przypadku specjalności inżynieryjnej kolejowej w ww. zakresie można realizować wiele działań (egzamin na uprawnienia budowlane). Istotnie takie uprawnienia pozwalają na kierowanie robotami budowlanymi lub projektowanie w zakresie obiektów budowlanych związanych z zabezpieczeniem oraz sterowaniem ruchem kolejowym. Takie działania muszą być zgodne z warunkami technicznymi, którym odpowiadają obiekty kolejowe wraz z ich usytuowaniem.

Uprawnienia w ograniczonym zakresie dotyczące kolejowych obiektów budowlanych

Osoba posiadająca powyższe uprawnienia ma prawo do sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w przypadku projektowania lub kierowania robotami budowlanymi obiektów. Istotnie do takich obiektów zalicza się stacje kolejowe, linie oraz bocznice kolejowe (program na uprawnienia budowlane). Poza tym także inne obiekty, którym odpowiadają budowle kolejowe zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi. Warto wspomnieć tutaj o wyjątku, którym są linie kolejowe przystosowane do prędkości przekraczających 200 km/h.

Uprawnienia w ograniczonym zakresie do sterowania ruchem kolejowym

W przypadku ww. uprawnień inżynier może projektować oraz kierować robotami budowlanymi. Istotnie takie obiekty muszą być związane z obiektem budowlanym i swoim zakresem obejmować urządzenia służące do zabezpieczania oraz sterowania ruchem kolejowym. Również tutaj spotkamy się jednak z wyjątkiem (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Stanowią go stacje, na których znajduje się więcej niż 50 linii kolejowych oraz rozjazdów w zakresie samoczynnych blokad.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com