fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wznoszenie bloków z wielkiej płyty

Bloki budowane z wielkiej płyty znajdują się w każdym z miast w Polsce. Warto zastanowić się, czym cechuje się taki rodzaj budownictwa, oraz jakie środowiskowe czynniki mają negatywny wpływ na budynki o wielkopłytowej konstrukcji. Budynki mieszkalne tworzone w wielkopłytowej technologii stanowią trwały architektoniczny element w miastach. Chociaż wizualne odczucia są różne, a powierzchnie mieszkań nie spełniają niekiedy oczekiwań, to ludzie zawsze będą je zamieszkiwać. W blokach wielkopłytowych mieszkania mają szereg zalet. Pierwszą jest to, że infrastruktura typu komunikacja, parkingi, usługi, kościoły czy szkoły jest rozbudowana, wokół znajdują się zielone tereny, a bloki często zlokalizowane są blisko centrum miasta. W związku z tym na wtórnym rynku takie mieszkania dobrze sprzedają się. Poza społecznym aspektem ważny jest także aspekt techniczny, co wiąże się z utrzymaniem budynków w odpowiednim technicznym stanie, jaki zapewni komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wznoszenie bloków z wielkiej płyty
Wznoszenie bloków z wielkiej płyty

System wielkopłytowego budownictwa

Budownictwo z wielkich płyt to część prefabrykowanego budownictwa. Tworzone w poligonowych bądź stałych wytwórniach prefabrykaty transportowano na budowę. Tam montowano je, ustawiano oraz łączono. Zarówno prefabrykaty, jak i ich połączenia to podstawowe rodzaje elementów konstrukcyjnych dla takich budynków. Transport ogranicza wielkość prefabrykatów, dlatego też przyjęto odgórnie, że maksymalne ich wymiary muszą osiągać poziom 3 x 6 metrów. Podstawowymi elementami prefabrykowanymi w budownictwie są nośne ściany tworzone jako betonowe, które zbrojone są w małym stopni w celu ich ochrony od pękania podczas przewożenia ich na plac budowy oraz w czasie montażu. Niektóre z elementów ścian, a przede wszystkim nadproża tworzy się jako żelbetowe. Wewnętrzne typowe ściany mają grubość 14 – 15 cm. Zewnętrzne nośne ściany trójwarstwowe posiadają nośną grubość w przedziale 14 -15 cm.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Konstrukcyjne bezpieczeństwo wielkopłytowych bloków

Osoby zamieszkujące bloki z wielkiej płyty chcą mieć pewność, że budynkowi nie zagraża żadna budowlana katastrofa. Medialna świadomość pokazuje przekonanie, że wielkopłytowe budynki projektowano oraz wznoszono jako budynki tymczasowe. Jednak dane jakie posiada Inspektor Nadzoru Budowlanego nie dają potwierdzenia, że w niedalekiej przyszłości może dojść do serii pojawiających się budowlanych katastrof bloków wzniesionych z wielkiej płyty. Należy pamiętać, że wielkopłytowe budynki tworzy się w oparciu o kilka technologii, które są szczegółowo opracowywane. Do ich budowy prefabrykaty produkuje się w różnych wytwórniach na terenie Polski. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Problem związany z bezpieczeństwem budynków

Mówiąc o problemie bezpieczeństwa obiektów z wielkich płyt trzeba mieć na uwadze, że nie obejmuje on systemów budownictwa, ale chodzi tu tylko o poszczególne budynki. Jeden budynek wzniesiony będzie z należytą starannością i z zachowaniem technicznych zasad, a inny z kolei budują nie w pełni przeszkoleni pracownicy, bez zachowywania procedur.  (uprawnienia budowlane program)  To sprawia, że dwa różne bloki sąsiadujące ze sobą mogą mieć różną jakość wykonania, pomimo że mają taki sam zewnętrzny wygląd oraz konstrukcję. W konsekwencji ich bezpieczeństwo jest na różnym poziomie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com