Wzmacnianie podłoża technologią wgłębnego ciągłego mieszania
Technologia polegająca na ciągłym i wgłębnym mieszaniu gruntu powala w jak najlepszym stopniu wymieszać oraz zhomogenizować rodzimy grunt na całej jego objętości wraz z cementowym zaczynem. Wgłębne mieszanie gruntu to rodzaj technologii, jaka ma coraz większe zastosowanie zarówno w hydrotechnice, jak i w budownictwie. Cechuje się ona niskimi kosztami związanymi z wykonaniem, a także mniejszą ilością urobku, niż ma to miejsce przy zastosowaniu klasycznych technologii. Wykonane z cementogruntu konstrukcje mimo ograniczeń posiadają wiele zastosowań. Mieszanie gruntu wgłębne to metoda stosowana powszechnie w celu tworzenia wzmacniających elementów do gruntowego podłoża pod komunikacyjnymi nasypami albo pod fundamenty inżynierskich obiektów. Technologia wykorzystuje gruntowy rodzimy materiał i łączy go z wiążącym środkiem, jako część wzmacniającego kompozytu, który wzmacnia przy obiektach podłoże. (uprawnienia budowlane cennik)
Powstanie gruntobetonu
Gruntobeton nazywa się także cementogruntem. Jest to materiał, jaki powstaje poprzez wykonanie zmieszania gruntu z wodą i wiążącym hydraulicznie spoiwem, jakim jest cement. Materiał ten cechuje się głównie lepszym poziomem wytrzymałościowych parametrów oraz zwiększoną szczelnością do gruntu, z jakiego to powstał. Kiedy stosuje się spoiwo, które składa się z mieszaniny cementu, bentonitu i popiołu wówczas oczekuje się niewielkiego poziomu wytrzymałości gruntobetonu na ściskanie. Pojawiają się tu jednak dobre parametry szczelności, z których przede wszystkim korzysta się w hydrotechnicznym budownictwie. Zakładając odpowiednią techniczną wiedzę zarówno projektanta, jak i wykonawcy gruntobeton można stosować z powodzeniem w nowoczesnym budownictwie. (uprawnienia budowlane program)
Wady gruntobetonu
Gruntobeton posiada wady, do jakich zalicza się niskie parametry związane z wytrzymałością, w porównaniu do betonu. Wykazuje on także gorsze niż w betonie warunki związane z przeciwkorozyjną ochroną stali. Do podstawowych technicznych wad gruntobetonu zalicza się to, że głównym jego składnikiem jest grunt rodzimy, czyli jest to materiał o dużym stopniu zmienności parametrów i składu. Lokalna duża zmienność w rodzaju gruntu, zmiany w miąższości danych warstw czy wahania związane z poziomem gruntowej wody to czynniki, które mają wpływ na parametry końcowe gruntobetonu. Aby ograniczyć jego negatywne skutki związane ze zmieniającymi się parametrami gruntu w obszarze inwestycji trzeba zwiększyć ilość geotechnicznych badań. (uprawnienia budowlane segregator)
Zalety gruntobetonu
Główną i niewątpliwą zaletą stosowania gruntobetonu jest jego niska cena oraz okoliczności, jakie towarzyszą w związku z jego powstaniem. Korzystanie z gruntu rodzimego, który stanowi główny składnik budowlanego materiału powoduje, że dowieziony cement stanowi jedynie kilkanaście procent objętości produktu gotowego. Występuje tu także zerowa wielkość odpadu, jaki podlega wywiezieniu bądź utylizacji. Te dwa aspekty przemawiają za stosowaniem technologii, która wykorzystuje gruntobeton. Okolicznością dodatkową, jaka ułatwia proces realizacji budowy z zastosowaniem gruntobetonu jest niewielkie zapotrzebowanie na powierzchnię technologicznego zaplecza i możliwość organizacji dostawy cementu jeden raz na dobę, poza godzinami, w jakich dochodzi do komunikacyjnych szczytów. (uprawnienia budowlane 2023)