fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak zaprojektować wyspę kuchenną?

Jeśli mowa o zaprojektowaniu wyspy kuchennej w kuchni – czysto teoretycznie zajmuje się tym przede wszystkim architekt. W praktyce jednak wiemy, że wygląda to zgoła inaczej. Często decydujemy się na drobne bądź większe zmiany w projekcie, a później w rzeczywistości okazuje się, że nie koniecznie jest tak, jakbyśmy chcieli i że warto było jednak posłuchać projektanta… (program egzaminu na uprawnienia) Zanim będziemy szaleć i wdrażać swoje zwariowane pomysły w życie, postarajmy się zwrócić uwagę na ważne kwestie, które są istotne, kiedy planujemy zamontowanie kuchennej wyspy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Oto kilka z nich:

Wyspa kuchenna - kwestie projektowe
Wyspa kuchenna – kwestie projektowe

Elementy projektowe

– wielkość wyspy kuchennej – należy dobrać ją do pomieszczenia. Oczywiście w nowoczesnych wnętrzach ma ona spełniać swoją podstawową funkcję, tj. być centralnym punktem kuchni, jednak nie chcemy, by dominowała nad pomieszczeniem. Ma ona być w centrum, idealnie wpasowana do pomieszczenia, a nie na odwrót. Jednym słowem – nie może być ani za duża, ani za mała. I jedna i druga źle rozplanowana będzie wyglądać po prostu źle. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak: wymiary zlewu czy moduł wymiarowy szuflad. Ani projektant ani architekt nie znają jednej reguły. Każdy model wnętrza i model wyspy kuchennej – jest całkowicie kwestią indywidualną; (akty prawne uprawnienia budowlane)
– odległość – ile centymetrów jest nam potrzebne, żeby swobodnie przemieszczać się wokół wyspy? Według projektantów i architektów powinno to być około 90 cm. Mówimy tutaj o przestrzeni pustej, czyli jeśli dokoła nas nie ma nic innego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że często wokół nas są szafki, szuflady. Wówczas do 90 cm należy doliczyć co najmniej dodatkowe 30 cm. Odległość całościowa minimum 120 cm będzie dla nas prawidłowa. Tzn. fakt jest taki, że możemy dobierać wolną przestrzeń dowolnie. To indywidualna kwestia, ponieważ my decydujemy czy jest nam wygodnie, by posiadać więcej miejsca, czy może potrzebujemy go mniej;(uprawnienia budowlane program)

Pozostałe elementy


– wysokość blatu – jeśli wyspa kuchenna nie jest elementem roboczym, tudzież użytkowym – nie radzimy zwracać szczególnej uwagi na wysokość blatu. Jednak kiedy planujemy przy tej wyspie gotować, zmywać czy piec – minimalna wysokość powinna wynosić od 85 do 90 cm. Natomiast jeżeli rozważamy jej funkcjonalność w obrębie korzystania z niej przez gości czy dzieci – warto doliczyć ok. 30 cm więcej. Wszystko dla naszej wygody siedzenia przy wyspie; (uprawnienia budowlane 2022)
– przyłącza instalacyjne – każdy sprzęt, który chcemy zainstalować w wyspie kuchennej wymaga odpowiedniego rozplanowania już na etapie początkowym. W podłodze muszą zostać umieszczone odpowiednie przyłącza do sprzętów. Jeśli głównym przeznaczeniem jest gotowanie – trzeba doprowadzić prąd. Nie zawadzi chociażby jedno najmniejsze zamontowane gniazdko, nawet jeśli nie ma być dla nas blatem funkcjonalnym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com