fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymiary płyt żelbetowych

Płyty są zrobione ze szkieletu żelbetowego, pokrycia zewnętrznego jedno bądź dwustronnego (zazwyczaj to tynk, licówka, beton dekoracyjny) i wypełnienia z lekkiego betonu. To właśnie wypełnienie w płycie stropowej łączy się z żebrami żelbetowymi w trakcie przenoszenia naprężeń ściskających i gra istotną rolę w izolacji dźwiękowej. Wypełnienie z lekkiego betonu w płycie ściany zewnętrznej funkcjonuje jako izolacja cieplna. W ZSRR ustalono dla nowoczesnej budowli maksymalny ciężar płyt 2,5t. W takim razie wymiary płyt żelbetowych dla ścian zewnętrznych = 3,6 X 3,2 X 0,2 m, wewnętrznych = 5,6 X 3,05 X 0,12 m odpowiadają jednej izbie budynku, a strop jednej izby zrobiony jest z dwóch płyt = 2,8 X 3,6 X 0,15 m kładzionych blisko siebie. Przy zastosowaniu żurawi o większej nośności izba może być przykryta jednolitą płytą stropową.

Wymiary płyt żelbetowych
Wymiary płyt żelbetowych

Produkcja płyt

W specjalnie przystosowanej matrycy z obrzeżami mającej gładkie powierzchnie układa się bloki z lekkiego betonu zostawiając między nimi a blokami oraz obrzeżami odstępy identyczne jak żebra szkieletu. Później wstawiamy wcześniej powiązane czy zespawane uzbrojenie i wypełnia odstępy betonem konstrukcyjnym. (uprawnienia budowlane kontakt)

Złącza płyt wykonuję się:

-płyty ścian poprzecznych przystawiamy do płyt ścian zewnętrznych z małym odstępem, do których uda nam się zmieścić wypuszczone z płyt wąsy stalowe,

-wąsy zespawa się,

-odstępy betonujemy.

Reszta płyt łączy się w ten sam sposób.

Płyty posiadające pokrycie licówkami ceramicznymi robi się tak, że licówki mające kołnierze, takie jak rompy w kaflach, kładzie się na dno matrycy, w środku kołnierzy nanosi się lekki beton, a potem między odstępy kołnierzy wstawia się zbrojenie i beton konstrukcyjny. Odpowiednią przyczepność między licówkami i betonem łatwo uzyskać przez naparzanie. Jako zamiennik licówek ceramicznych warto zastosować pokrycie betonem dekoracyjnym, gładkim czy wzorzystym wedle wymagań architektonicznych. (uprawnienia budowlane 2021)

Zapewnienie stateczności

Stateczność można zapewnić dwoma sposobami:

  1. połączenia słupów z belkami nie są sztywnymi ramowymi węzłami, a słupy są brane pod uwagę jako obciążone siłami pionowymi,
  2. Budynek jest zespołem sztywni połączonych belek i słupów, jakie składają się na ramownice wieloprzęsłowe i wielopiętrowe w obydwóch kierunkach. Ten typ konstrukcji jest charakterystyczny dla żelbetu, ale używa się go też przy stali. (uprawnienia budowlane program)

W niektórych przypadkach statycznie uzasadnionych krzyżulce narożnych pól ścian szkieletu potrafią być zastąpione przez mur pełen, bez żadnych otworów o grubości 1 cegły na zaprawie cementowej. Mur koniecznie musi ściśle przylegać do słupów, by współpraca była zapewniona. (program egzaminu na uprawnienia)

Usztywnienia pionowe

Wymiary płyt są zazwyczaj ograniczone ich ciężarem, który zależny jest od wytrzymałości żurawi montażowych. W wysokich budynkach zamiast usztywnień kratowych pomiędzy sąsiednimi słupami stalowymi mogą być zastosowane usztywnienia z pionowych blach przyspawanych do słupów. Niektóre pola ścian czy stropów zrobione są z prefabrykowanych płyt konstrukcyjnych, jakie łączymy ze sobą mocno na obwodzie, tworząc w budynku skrzynię konstrukcyjną ze sztywnymi przegrodami pionowymi i poziomymi. Jeśli przegrody pionowe są w za dużych odległościach, by stanowiły dobre usztywnienie ścian podłużnych, nie ma problemu by zastosować w miejscach pośrednich ramownice. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Obciążenia poziome

Obciążenia poziome ze ścian jednego kierunku są przenoszone za pomocą stropów, które pełnią rolę sztywnych ustrojów poziomych, na sztywne ściany drugiego kierunku. Takie usztywnione ściany potrafią być zrobione co kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt metrów. Tworzy się jak ramownice wieloprzęsłowe i wielopiętrowe, albo są zaopatrzone w pochyłe krzyżulce i wtedy one w połączeniu z belkami i słupami tworzą pionowe kratownice. Ramownice bądź kratownice usztywniające w dużych budynkach szkieletowych czasami mają niespotykaną postać. Taki typ usztywnień stosuje się do konstrukcji drewnianych bądź stalowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com