fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ze względu na rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie można je pełnić tylko po uzyskaniu uprawnień budowlanych. Jedynie absolwenci studiów na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla tej specjalności mają prawo przystąpić do egzaminu (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).

Jeżeli chodzi o uprawnienia w ograniczonym zakresie – mogą się o nie starać osoby z tytułem technika lub mistrza w odpowiednim zawodzie. Z kolei specjalności architektonicznej uprawnienia są dostępne dla osób, które posiadają tytuł technika architekta.

Odpowiednimi zawodami dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej są natomiast technik budownictwa, murarz, murarz-tynkarz oraz cieśla.

Inżynieria mostowa, drogowa, kolejowa – jakie wymagania są konieczne by uzyskać uprawnienia budowlane?

Uprawnienia w specjalności inżynieryjnej mostowej są dostępne dla osób, które posiadają tytuł technika drogownictwa, technika dróg i mostów kolejowych lub technika budownictwa.

Jednak dla specjalności inżynieryjnej drogowej zawodami wymaganymi są technik budownictwa, drogownictwa lub dróg i mostów kolejowych (program z aktami na uprawnienia budowlane).

W przypadku specjalności kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, o uprawnienia mogą ubiegać się technicy dróg i mostów kolejowych lub budownictwa.

Jeżeli chodzi o specjalność kolejową w zakresie sterowania ruchem kolejowym dostępna jest dla osób posiadających jeden z wymienionych zawodów. Są to: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektryk urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym.

Jakie uprawnienia można zdobyć posiadając tytuł technika budownictwa

Posiadanie tytułu technika budownictwa umożliwia zdobycie uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej (testy 2019 uprawnienia). Podobnie jest w przypadku posiadania tytułu technika budownictwa wodnego, inżynierii środowiska i melioracji, melioracji wodnych lub budownictwa wodnomelioracyjnego.

Specjalność instalacji telekomunikacyjnej

W celu uzyskania uprawnień w tej specjalności należy przede wszystkim posiadać zawód technika telekomunikacji (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Z kolei dla specjalności instalacyjnej sanitarnej właściwymi zawodami są technik urządzeń sanitarnych, inżynierii środowiska i melioracji czy technika energetyka. Co więcej, o ww. uprawnienia w tej specjalności mogą starać się także osoby w zawodach: technik gazownictwa, monter sieci gazowych, instalacji gazowych oraz inne.

Co więcej, aby uzyskać uprawnienia w specjalności elektrycznej należy posiadać tytuł technika elektryka lub elektroenergetyka (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com