fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wyłazy dachowe

Wyłaz dachowy to specjalnie przygotowany wcześniej otwór w połaci dachu, przez  który w bezpieczny sposób można wyjść na dach. Ich konstrukcja zbliżona jest do okna połaciowego i wyglądem przypomina zwykłe okno dachowe, jednak najczęściej jest otwierany w prawą lub lewą stronę . Alternatywą dla wyłazy dachowego jest wychodzenie na dach przez okno dachowe. Jednak wybierając takie rozwiązanie okno powinno mieć zainstalowaną dość wysoko oś obrotu. (uprawnienia budowlane 2019)

uprawnienia budowlane wyłaz dachowy

Charakterystyka wyłazów dachowych

Ze względu na funkcję pomieszczeń, w których planujemy wykonać takie wyjście, stosuje się wyłazy tak zwane „zimne” i „ciepłe”. Pierwsze używamy w pomieszczeniach nieogrzewanych. Drugi typ wykorzystuje się w pomieszczeniach ogrzewanych i użytkowych,gdzie szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dodatkową izolację wyłazu dachowego, aby zminimalizować stratę ciepła. Aby zapewnić jak największą wytrzymałość na czynniki mechaniczne montuje się w nich szyby hartowane. Dodatkowo należy sprawdzić, czy oferowane przez firmę budowlaną wyłazy mają możliwość częściowego uchylenia. Pozwala to przewietrzyć pomieszczenie, w którym jest zainstalowany. (testy na uprawnienia budowlane)

Montaż wyłazu dachowego

Wstawienie wyłazy dachowego zwykle nie narusza konstrukcji dachu, ponieważ mocowany jest, podobnie jak okna połaciowe, między krokwiami. W celu zapewnienia komfortu osobie wchodzącej na dach wyłazy montuje się je w pobliżu kominów, aby droga po dachu, którą musimy przebyć, była jak najkrótsza.

Decydując się na wyłaz dachowy należy przede wszystkim zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Ważne jest, aby zamontować specjalne profile antypoślizgowe tuż przy wyjściu. W przypadku dachów o większym nachyleniu stosuje się stopnie kominiarskie. Dodatkowo wszystkie dojścia do anten i kominów powinny mieć antypoślizgowe zabezpieczenia, a przy krawędzi dachu znajdować się bariery ochronne. Nie możemy zapomnieć o ograniczniku obrotu, czy dźwigni awaryjnej, które zapobiegną zatrzaśnięciu się wyłazu w momencie, gdy osoba znajduje się na dachu. (akty prawne na uprawnienia budowlane)

Wybór wyłazu dachowego

Wybierając wyłaz dachowy koniecznie należy zwrócić uwagę na powyższe aspekty. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do eksperta z dziedziny budownictwa i pod żadnym pozorem nie wykonywać prac samemu, ponieważ może to skutkować przerwaniem warstwy izolacyjnej dachu w niekontrolowany sposób oraz spowoduje powstanie mostków termicznych. (cennik z programami na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com