Zarówno w naszym kraju, jak i w innych zakątkach świata znajduje się wiele obiektów przemysłowych, które kiedyś tętniły życiem, a teraz są opuszczone i zaniedbane. Chcąc zagospodarować opuszczony teren najlepszym rozwiązaniem jest zaadaptowanie pomieszczeń bądź, zupełne wyburzenie starego budynku i zagospodarowanie terenu od nowa. (program egzaminu na uprawnienia) Na terenie Zachodniej Europy problem opuszczonych i niezagospodarowanych budynków rozpoczął się zaraz po tym, jak zlikwidowano tam węglowe górnictwo. Takie obiekty przekształcono na biurowce, lokale usługowe, mieszkaniowe, a także lokale o charakterze kulturalno – naukowym. Opuszczone budynki zaczęły wpisywać się w nowoczesną architekturę, jaka obecnie powstawała. Takie zaadaptowanie opuszczonych budynków z nowymi obiektami tworzyło spójną całość. Jak widać, wykorzystanie nieczynnych obiektów o charakterze przemysłowym jest częstym zjawiskiem praktykowanym w różnych krajach.
Brak możliwości realizacji nowych projektów budowlanych
Brak możliwości realizacji nowych projektów budowlanych wiąże się często z czynnikami o charakterze zewnętrznym. Dlatego też biorąc pod uwagę plany zagospodarowania opuszczonego obiektu szczególną uwagę zwraca się na przeanalizowanie wewnętrznych czynników. Wynikają one głównie z architektoniczno – urbanistycznych struktur budynku. Ważne jest tu także to, jak lokalizacja budynku wpłynie na proces jego przekształcenia. Warto zwrócić tu uwagę, że szlak komunikacyjny decyduje bardzo często o tym, czy przekształcając obiekt osiągnie się sukces. Jeżeli w pobliżu znajduje się dobrze usytuowana komunikacja, można wtedy przypuszczać, że inwestycja się opłaci. Potencjalnie zainteresowane osoby z pewnością tu trafią. Jednak należy pamiętać, że szlak komunikacyjny nie stanowi podstawy do osiągnięcia sukcesu. Wpływ na sukces ma wiele innych czynników. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Wymierne i niewymierne czynniki wpływające na przekształcenie nieczynnych obiektów przemysłowych
Proces związany z przekształcaniem nieczynnych obiektów przemysłowych jest bardzo trudny. To, czy uda nam się odpowiednio zagospodarować przestrzeń i dopasować do naszych planów zależne jest od czynników wymiernych oraz niewymiernych. Czynniki wymierne, są to zewnętrzne czynniki związane z aspektami finansowymi, społeczno – ekonomicznymi, czy też czynnikami o charakterze prawno – administracyjnym. Wymierne czynniki są to inaczej czynniki wewnętrzne. Do takich czynników zalicza się strukturę architektoniczno – urbanistyczną. Należą do niej takie kwestie, jak obecny stan techniczny nieczynnego obiektu, jego lokalizacja, a także wielkość. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Podczas przekształcania obiektów należy brać pod uwagę zarówno wymierne, jak i niewymierne czynniki.
Wady i zalety zaaranżowania opuszczonego obiektu przemysłowego
Każdy powstały budynek, zarówno zamieszkały, jak i opuszczony posiada pewne zalety, jak i wady. Proces zaaranżowania opuszczonego obiektu przemysłowego także je zakłada. Główną kwestią jest tu stan techniczno – konstrukcyjny obiektu. (uprawnienia budowlane kontakt) Chcąc zaaranżować duży budynek do jego zalet można zaliczyć np. dużą kubaturę pomieszczenia. Jednak w takim wypadku nasuwa się także wada, a mianowicie duży koszt ogrzewania bądź klimatyzowania. Aby szczegółowo dokonać oceny, co stanowi wady i zalety zaaranżowania opuszczonego budynku przemysłowego należy dokładnie znać plan zagospodarowania tej przestrzeni. Na podstawie wyciągniętych wniosków będzie można stwierdzić, czy obiekt spełnia nasze oczekiwania. Nie można tu pominąć kwestii związanych z ochroną przeciwpożarową. Jak widać, wiele czynników składa się na ocenę, czy dany obiekt nada się do przekształcenia, czy lepiej zainwestować w wyburzenie starego obiektu i postawienia w tym miejscu nowego. (uprawnienia budowlane 2022)