fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykonawcze czy projektowe – które uprawnienia wybrać?

Pierwsza odpowiedź która się nasuwa to „jedne i drugie”. Oczywiście takie rozwiązanie byłoby najlepsze, ponieważ znacząco rozbudowałoby naszą pozycję zarówno w branży projektowej jak i wykonawczej. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość.  Więc jakie uprawnienia wybrać? Wykonawcze czy projektowe? Planując uzyskanie uprawnień budowlanych warto zastanowić się w którym kierunku podążać. Jaką praktykę inżynierską odbyć. Jest to niezwykle ważna decyzja, która może zdeterminować nasze przyszłe życie. Od niej będzie zależało bowiem czy pracę znajdziemy jako kierownik budowy czy jako projektant. Prawdą jest też, że w każdej chwili naszej kariery zawodowej uprawnienia możemy rozszerzyć o te, których jeszcze nie mamy.

wykonawcze czy projektowe
wykonawcze czy projektowe

 

Uprawnienia budowlane do projektowania.

W celu zdobycia uprawnień budowlanych w zakresie projektowym musimy odbyć praktykę zarówno na budowie jak i w biurze projektowym. Czas trwania takiej praktyki to rok pracy przy sporządzaniu projektów i rok pracy przy realizacji robót budowlanych. Uprawnienia projektowe to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią pracować same na siebie. W biurze projektowym, zazwyczaj liczba osób jest niewielka. To generuje konieczność bezpośredniej pracy przy projekcie nawet liderów zespołu. Często biura projektowe są jedno- lub dwuosobowe. Jeśli więc jesteś osobą, która umie sama wyznaczać sobie godziny pracy, lubi pracę przy komputerze i dobrze czuje się w środowisku biurowym to rozwiązanie jest idealne dla Ciebie. Należyteż  zaznaczyć, że czas znacznie szybciej płynie na budowie niż w biurze.

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi.

Kierowanie robotami budowlanymi to praca przeznaczona głównie dla osób sumiennych i zorganizowanych. W pracy tej należy mieć wysokie umiejętności zarządzania zespołem, gdyż kierownik ma pod sobą często kilkadziesiąt osób. Czas praktyki niezbędny do uzyskania uprawnień do kierowania wynosi 1,5 roku przy realizacji obiektów budowlanych. W przeciwieństwie do uprawnień projektowych nie wymaga się tu pracy w biurze przy realizacji projektów. Dobrze zorganizowany i charyzmatyczny kierownik to osoba stworzona do pełnienia tej funkcji. Praca na budowie związana jest z akceptacją ewentualnych wyjazdów na delegację oraz pracy w różnych warunkach pogodowych. Jeśli więc lubisz pracę fizyczną, organizacyjną to odnajdziesz się w tej właśnie gałęzi inżynierii. Należy również pamiętać że praca taka jest często prowadzona pod presją czasu, dlatego osoba podejmująca się tego zadania powinna być również na to przygotowana.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com