fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykaz aktów prawnych - ARCHITEKTURA - czerwiec 2024

Jakie przepisy musi znać kandydat przystępujący do egzaminu 7 czerwca 2024?

wykaz aktów architektura 2024

W artykule znajdziesz:

Wykaz aktów prawnych w specjalności architektonicznej?

Wykaz przepisów dla architektów

Przed każdym egzaminem na Uprawnienia Budowlane dla specjalności architektonicznej, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w celu uzyskania uprawnień budowlanych ogłasza spis przepisów prawnych, które muszą być znane przez osoby przystępujące do egzaminu.

Na przykład, przed sesją egzaminacyjną zaplanowaną na 7 czerwca 2024 roku, spis ten został opublikowany na stronie internetowej Izby Architektów RP w dniu 02.04.2024 roku. Zawiera on wykaz ustaw i rozporządzeń dotyczących procedur budowlanych / architektonicznych / projektowych.

Zgodnie z zasadami prowadzenia egzaminów, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna musi publikować wykaz przepisów prawnych co najmniej 2 miesiące przed datą planowanego egzaminu pisemnego.

Co znajduje się w wykazie aktów prawnych?

Co zawiera wykaz przepisów

Lista przepisów, która została opublikowana na sesję egzaminacyjną planowaną na czerwiec 2024 roku, zawiera zestawienie 57 aktów prawnych, czyli ustaw i rozporządzeń.

Dla każdego rodzaj uprawnień architektonicznych, przygotowywany jest dokładnie ten sam zestaw 5 przepisów. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju uprawnień, takich jak projektowe, wykonawcze, bez ograniczeń czy ograniczone, kandydat musi posiadać różny poziom znajomości tych aktów prawnych. Niektóre akty wymagają szczegółowej znajomości, co oznacza konieczność dogłębnego zrozumienia wszystkich ich przepisów w kontekście wykonywania zawodu architekta, podczas gdy dla innych wystarczy jedynie ogólne rozeznanie. Informacja o poziomie wymaganej znajomości jest oznaczana literami:

  • S (znajomość szczegółowa) – oznacza, że ze względu na istotność zagadnień regulowanych przez dany akt prawny w praktyce architekta, konieczna jest dokładna znajomość wszystkich jego przepisów oraz umiejętność ich interpretacji.
  • O (znajomość ogólna) – oznacza, że wystarczy ogólne zapoznanie się z danym aktem prawnym oraz umiejętność korzystania z niego w sposób umożliwiający wyjaśnienie zagadnień, które są przez niego regulowane.
 

Wykaz aktów prawnych dotyczy tylko specjalności architektonicznej, czyli kandydatów związanych z Izba Architektów RP. Dla innych specjalności (takich jak konstrukcyjno-budowlana, sanitarna, mostowa, drogowa itp.) wykaz jest publikowany przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa – warto sprawdzić tu  SPRAWDŹ.

wykaz aktów architektura 2023_1

Podstawa prawna

Wykaz aktów prawnych publikowany jest na podstawie dwóch podstawowych przepisów:

  • Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, oraz
  • Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Pobierz wykaz przepisów - sesja czerwiec 2024

Wykaz przepisów

W dniu 02.04.2024r. IARP opublikowała wykaz aktów prawnych przepisów, których znajomość będzie obowiązywała kandydatów na egzaminie 7 czerwca 2024 r. 

Sprawdź jakie są to akty prawne:

wykaz aktów architektura 2023

Jakie są zmiany w stosunku do poprzedniego wykazu?

Zmiany w wykazie aktów prawnych

 

Przed każdą sesją egzaminacyjną zachodzą pewne modyfikacje w aktach prawnych lub w ich zestawieniu. Czasem te zmiany są istotne, innym razem tylko subtelnie zauważalne.

W zestawieniu przygotowanym na sesję egzaminacyjną planowaną na czerwiec 2024 roku, główne różnice dotyczyły aktualizacji przepisów w porównaniu z poprzednim zestawem. Liczba aktów pozostała taka sama – 57 pozycji. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że uczysz się z materiałów uwzględniających wymagane zmiany koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, w tym z segregatorem z aktami prawnymi.

Jak przygotować się do egzaminu pisemnego

Nie trać czasu i zacznij naukę już dziś

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com