fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działanie wykańczarek młotowych

Wykańczarki młotowe działają na zasadzie poddania masy betonowej drganiom, które mają dużą częstotliwość (egzamin na uprawnienia budowlane). W trakcie tego procesu cząstki betonu układają się obok siebie, a do góry uchodzą pęcherzyki powietrza, a także nadmiar wody.

Wykańczarki młotowe
Wykańczarki młotowe

Wykańczarki wibracyjne

Wibratory są zbudowane na tej zasadzie, że na wale osadza się mimośród. Wał ten znajduje się w łożyskach kulkowych. Mimośród może osiągać ciężar na poziomie od 0,5 do 2 kg. W przypadku nowoczesnych wibratorów szybkość obracania się wału wynosi od 3600 do 4000 (i więcej) obrotów w ciągu jednej minuty.

Z powodu mimośrodu wał praktycznie przy każdym obrocie drga. Wibrowanie powstaje wtedy, kiedy występuje duża częstość obrotów. Jest ono przekazywane do urządzeń wibracyjnych dzięki łożyskom. To, jak duże są te drgania, zależy przede wszystkim od:

– ciężaru mimośrodu,

– odległości środka ciężkości mimośrodu od osi wału.

Siła wstrząsu jest tym większa, im większy jest ciężar mimośrodu i jego odległość od osi wału.

Wykańczarki wibracyjne znajdują zastosowanie w przypadku zagęszczania masy betonowej, która charakteryzuje się mniejszą zawartością wody. Są one zdolne do lepszego zagęszczania masy betonowej. W efekcie można otrzymać nawierzchnię betonowa, która charakteryzuje się większą wytrzymałością.

Należy pamiętać o tym, że wykańczarki wibracyjne:

– mają mniejszy ciężar własny niż wykańczarki udarowe,

– są one bardziej skomplikowane pod kątem obsługi,

– wymagają o wiele większego nadzoru.

Promień działania skutecznej wibracji w świeżym betonie jest na poziomie ponad 30 cm (program egzamin uprawnienia 2021).

Wykańczarka wibracyjna produkcji radzieckiej D-376

Wykańczarka wibracyjna produkcji radzieckiej D-376 zbudowana jest z ramy, która znajduje się na czterech kołach, które toczą się po szynach prowadnic. Do ramy mocuje się:

a) elementy robocze wykańczarki:

– łopatkowy rozściełacz masy betonowej,

– deska wibracyjna, która zagęszcza masę betonową,

– wibracyjna deska wygładzająca,

b) silnik,

c) przekładnie,

d) urządzenia sterownicze.

Rozścielacz masy betonowej jest niezbędny do tego, żeby w sposób ostateczny rozścielić wstępnie rozłożoną masę betonową bądź doprowadzić do ostatecznego sprofilowania masy betonowej.

Deska wibracyjna, która zagęszcza masę betonową uzyskuje wibracje na skutek zamocowanych na desce wibratorom. Łączą się one ze sobą jednym wałem napędowym. Niezależnie od wibracji przednia część deski może otrzymać pionowe ruchy w ilości 24,2 lub 39,5 w ciągu jednej minuty (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Dzięki dodatkowym ruchom deski zagęszczającej dochodzi do podwyższenia jej efektywności zagęszczenia. Powietrze, które znajduje się w masie betonowej, wydziela się w łatwy sposób.

Deska wygładzająca charakteryzuje się tym, że posiada oddzielne wibratory, które mają inne parametry wibracji niż deska zagęszczająca. Dzięki temu jakość wykończenia powierzchni nawierzchni jest o wiele lepsza. Deska może wykonywać ruchy poprzeczne. W efekcie łatwiej można wygładzić nawierzchnię oraz zlikwidować drobne miejsca rakowatych.

Wykańczarka D-376 pozwala na odpowiednie zagęszczenie masy betonowej, której warstwa może wynosić do 28 cm za jednym przejściem z szybkością 0,7 m/min. Jedynym warunkiem, który pozwala, żeby to się spełniło jest bardzo dokładne ułożenie masy betonowej.

Podwozie wykańczarki D-376 powstaje z dwóch dwukołowych wózków. Z kolei te wózki są tak zbudowane, że w zależności od tego, jak ustawi się kąt dźwigni wózków, zyskuje się odpowiedni poziom pomostu i elementów roboczych.

Pomost łączy się z dwoma wózkami. Zbudowany jest on z dwóch rur teleskopowych. Pozwala to na możliwość zmiany szerokości roboczej wykańczarki. Na pomoście znajduje się silnik z urządzeniami napędowymi o hydraulicznym sterowaniu, a także stanowisko operatora. Elementami roboczymi są:

– belka wyrównująca,

– wibrator,

– gładzik (egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com