fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Egzamin ustny w 2015 już za nami. Dużo emocji i stresu, ale wyniki były w miarę pozytywne. Co o tym wszystkim myślą zdający i jak zmieniło się ich życie?

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlane projektowe bez ograniczeń

Izba: małopolska

Do egzaminu przygotowywałem się z programu Uprawnienia Budowlane. Wykupiłem dostęp do wersji Na Komputer, bo tak mi najłatwiej pracować. Jestem zadowolony, bo dużo pytań się powtórzyło. Znajdują się tam pytania na egzamin ustny i na pisemny zarazem. Koszt nie jest jakiś duży, biorąc pod uwagę to że jest tam wszystko. Z niczego innego nie korzystałem. Dokumenty wydrukowałem z programu Jednolite Akty Prawne. Wziąłem ze sobą tylko te najważniejsze rozporządzenia, ale i tak było tego około 1000 stron. Na egzaminie na uprawnienia budowlane trzeba mieć dokument tożsamości, należy zostawić telefon przed wejściem do sali, losujesz pytania i przygotowujesz się około pół godziny. Na samym egzaminie zabrali mi brudnopis żebym z niego nie czytał. Jak nie do końca idzie odpowiedź to raczej podpowiadają. Wynik znałem od razu. Dużo nerwów ale na szczęście mam to już za sobą. Moje pytania które pamiętam to: wymienić i opisać rodzaje stali jaką używa się w konstrukcjach żelbetowych. Dopytywali tu o otulinę zbrojenia, czy zbrojenie można malować żeby nie korodowało itd. Dalej: omówić i opisać wiązary dachowe stosowane w budynkach jednorodzinnych (czyli krokwiowy, jętkowy, płatwiowo-kleszczowy, jakie są granice rozpiętości itd.). Następne pytanie było odnośnie muru o grubości 1,5 cegły. Miałem rozrysować wiązanie. I pamiętam jeszcze pytanie o to czym jest wyrób regionalny budowlany. Powodzenia na waszym egzaminie i polecam korzystanie z serwisu uprawnienia-budowlane.com. Super pomoc w nauce.

Uprawnienia w specjalności: instalacje sanitarne wykonawcze bez ograniczeń

Izba: kujawsko-pomorska
Można było mieć książkę z kursu i swoje materiału. Nikt nie sprawdza co się ma ze sobą. Komisja jest bardzo pomocna. Pytania jakie mi zadali to: Jak wykonuje się próbę szczelności ciśnieniowej w instalacji grzewczej? Jakie funkcje możesz pełnić po zdobyciu uprawnień budowlanych? Co to są lokalne źródła ciepła? Omówić jakie są wymagania dla grzejników w budynkach służby zdrowia. Miałem jeszcze pytanie o instalację hydrantową, czyli z jakich materiałów jest wykonana, jak lokalizować hydranty itd. Nie pamiętam dokładnie jak brzmiało to pytanie, ale o to chodziło, bo mnie dopytywali. Kolega miał też do omówienia urządzenia służące do tłumienia szumu w instalacji wentylacji. Mam nadzieję że trochę pomogłem kolegom inżynierom. Pozdrawiam

 

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlane wykonawcze i projektowe bez ograniczeń

Izba: mazowiecka

Przed egzaminem zapisałem się na kurs przygotowujący do uprawnień. Tam w kilka osób postanowiliśmy zakupić program i dostaliśmy znacznie niższą cenę. Kupowaliśmy różne pakiety, ale opłaca się kupić program w grupie. To takie moje pierwsze spostrzeżenie. 🙂 Po zdanym egzaminie pisemnym otrzymujesz informację kiedy i o której godzinie masz stawić się na egzamin ustny. Lepiej być godzinę wcześniej, bo kolejka czasami przyspiesza. Raczej się nie opóźnia, bo planowanego czasu na osobę jest dużo. Wchodzisz do pomieszczenia, losujesz pytania i dają Ci 25 minut na przygotowanie się. Odkładasz telefon komórkowy i wszystkie rzeczy, dostajesz dwie kartki i siadasz przy stoliku gdzie się przygotowujesz. Pani pilnująca formalności jest bardzo sympatyczna.  Możesz mieć swoje materiały. Ja nie miałem, ale wszystkie dokumenty które były potrzebne są: Prawo budowlane, warunki techniczne, kodeks administracyjny, warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, normy itd. Czasami czasu na przygotowanie się jest więcej. W zasadzie to każdy z nas miał go trochę więcej. Na każde pytanie jest jakieś 5 minut. Jeśli masz pytania „pewniaki” to nie trać czasu na szukanie odpowiedzi. Zacznij od tych o których nic nie wiesz, żeby na każde pytanie powiedzieć cokolwiek. Po przygotowaniu siadasz do stolika komisji. Pytają Cię o imię nazwisko, o to jakie i gdzie studia kończyłeś. Pytali mnie też o promotora i tytuł pracy magisterskiej. Odpowiedzi należy udzielać na każde z pytań po kolei. Moje pytania na egzamin ustny w 2015 brzmiały następująco:

  • Czy można wykonywać kominy pod kątem? – tu kazali mi zrobić szkice.
  • Jak wykonywane jest deskowanie dla konstrukcji żelbetowych? – opisywałem z budowy.
  • Jak zapewnia się bezpieczeństwo przy wykonywaniu klatki schodowej?
  • Schody – omówić rodzaje schodów, schematy podparcia, zbrojenie schodów.
  • Podział budynków pod względem zagrożenia pożarowego.

 

Uprawnienia w specjalności: inżynieryjna mostowa projektowa bez ograniczeń

Izba: małopolska
Nie zaleca się czytać z kartki. Pozwalają na wnoszenie swoich materiałów. Egzamin zdany bez większych problemów. Wspominam bardzo dobrze. Pisemny też, zdany bardzo dobrze. Dużo pytań się powtórzyło z programu.

Uprawnienia w specjalności: instalacje elektryczne wykonawcze bez ograniczeń

Izba: podkarpacka
Czas na przygotowanie 25 minut. Dostajesz brudnopis na którym możesz zrobić krótkie notatki i szkice. Telefon musi być wyłączony. Po wyznaczonym czasie Pani zabrała brudnopis, ale normy i rozporządzenia zostały i mogłem jeszcze do nich zajrzeć. Po kolejnych 10 minutach przyszła moja pora na odpowiedź. Pierwszy etap to luźne rozmówki, w stylu gdzie skończyłem studia, gdzie pracuję, kogo znam, dlaczego wybrałem ten kierunek itd. W komisji były 3 osoby. Na brudnopis można zerknąć, ale nie czytać z niego. Raczej warto zapisać to sobie hasłowo. Po pytaniach z przepisach pytanie z praktyki. Wynik poznałem zaraz po egzaminie. Oczywiście na plus. Komisja ludzka, podpowiadają jak widzą że gdzieś tam dzwoni. Raczej nie zależy im na tym żeby nie zaliczyć. Na jedno pytanie nie wiedziałem nic to powiedzieli „niech Pan powie cokolwiek”. Pytano mnie o to kto w drodze rozporządzenia określa wzory protokołów kontroli, wzór legitymacji i zasady przeprowadzania kontroli. Drugie pytanie dotyczyło tego, kiedy prezes URE może nakazać przedsiębiorstwu energetycznemu dalsze prowadzenie działalności, pomimo wygaśnięcia koncesji. I ostatnie jakie pamiętam: jakie prawa w zakresie przeprowadzanych kontroli układów pomiarowych mają przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się dystrybucją  gazu, energii elektrycznej i ciepła. Poza tym było coś o obowiązkach kierownika budowy i jakieś inne bardzo ogólne pytania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com