fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Egzamin ustny, będący ostatnim etapem starań o otrzymanie uprawnień budowlanych, jest konfrontacją z komisją egzaminacyjną. Sprawdzeniu ulega nie tylko nasza wiedza teoretyczna, ale też i ta, którą zdobyliśmy podczas zbierania doświadczenia zawodowego – podczas praktyki zawodowej. Przed podejściem do egzaminu warto wiedzieć, jak on w ogóle przebiega i co jest dla niego charakterystyczne. Z tego powodu w tym wpisie przyjrzymy się temu, jak przedstawia się wygląd egzaminu ustnego. (uprawnienia budowlane)

Wygląd egzaminu ustnego – komisja egzaminacyjna

W komisji egzaminacyjnej zasiada kilka osób o konkretnych zawodach i uprawnieniach. Najważniejszą osobą jest oczywiście przewodniczący, choć czasem może na jego miejscu pojawić się zastępca przewodniczącego. W skład członków zespołu wchodzi od 3 do 5 osób, z czego jedna osoba musi mieć wykształcenie prawnicze. Reszta członków powinna legitymować się wyższym wykształceniem technicznym a także posiadać nieograniczone uprawnienia budowlane. Ponadto przynajmniej jedna z nich musi mieć uprawnienia w zakresie nieograniczonym w specjalności, o którą ubiega się kandydat. (testy uprawnienia architektoniczne)

Wygląd egzaminu ustnego – treści

Egzamin ustny odbywa się w kilka dni po zdanym egzaminie pisemnym. Do obu tych części przygotowujemy się nieco inaczej. W przypadku egzaminu ustnego musimy skupić się na aktach prawnych i normach, które zostały wyznaczone dla naszej specjalności. Jest to kluczowe, ponieważ większość pytań zadawanych przez komisję dotyczy właśnie wybranej przez nas specjalności uprawnień budowlanych. Pytania na egzaminie ustnym często dotyczą także praktyki zawodowej. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Wygląd egzaminu ustnego – kwestie techniczne

Na egzaminie w większości izb można korzystać z własnych aktów prawnych, choć warto o to dopytać, ponieważ nie każda to akceptuje. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni korzystać z aktów przygotowanych przez komisję. Pytania na egzaminie są związane z tymi dokumentami, stąd powinniśmy bardzo dobrze orientować się w normach i ustawach. Dzięki  temu dość szybko odnajdziemy odpowiedzi na pytania, co z pewnością też ograniczy poziom stresu. Cały egzamin trwa 60 minut, z czego 25 minut przeznacza się na przygotowanie kandydata do odpowiedzi. Mogłoby się wydawać, że czasu jest aż nadto, jednak to złudne uczucie, dlatego wykorzystajmy ten czas jak najlepiej. Dużym ułatwieniem będzie udzielanie odpowiedzi na część pytań z pamięci. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Wygląd egzaminu ustnego – przebieg egzaminu

Po wejściu na salę kandydat na uprawnienia losuje swój zestaw pytań. To też właściwy moment na poinformowanie przewodniczącego komisji o posiadaniu samodzielnie wydrukowanych aktów prawnych i uzyskanie zgody na ich używanie. Egzamin przeprowadza się w sposób płynny. Oznacza to nic więcej jak to, że jedna osoba jest egzaminowana, a jedna lub dwie w tym czasie już się przygotowują. Kandydat podchodzi do właściwej części egzaminu, gdy wywoła go komisja. Niestety na wyniki trzeba poczekać aż cała egzaminowana grupa ukończy egzamin. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com