fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wyburzanie kominowych chłodni w elektrowniach

Kominowe chłodnie to rodzaj żelbetowych monumentalnych budowli, które znajdują się na terenie wielu elektrowni. Niektórzy twierdzą, że stanowią one  źródło powodujące zanieczyszczenia. W energetycznych blokach, które wyłącza się z użytku chłodnie wyburza się. Chłodnie kominowe to budowle, których zadaniem jest schłodzenie wody chłodniczego obiegu danej elektrowni. Produktem, jaki tu występuje jest jedynie wodna para, która to unosi się nad chłodniami. Jest ona bardzo ważnym elementem w technologicznym ciągu przy pracującym energetycznym bloku. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wyburzanie kominowych chłodni w elektrowniach
Wyburzanie kominowych chłodni w elektrowniach

Metody wyburzania kominowych chłodni

Każde z wyburzeń odbywało się poprzez zastosowanie metody strzałowej. Poza tą metodą wykorzystuje się również metody o charakterze mechanicznym. Jednak kiedy występuje tylko możliwość wykorzystania ostrzałowej metody, bezwzględnie się z niej korzysta, ponieważ stanowi ona preferowaną metodę wyburzania. Jest to związane zarówno z czasem, jak i z kosztami. Mając na uwadze czas, mówi się tu nie tylko o samym powaleniu danej chłodni, lecz chodzi tu także o cały proces przygotowania chłodni kominowej do wyburzenia oraz odpowiednie przygotowanie infrastruktury znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie od wyburzanej chłodni. (uprawnienia budowlane 2022)

Wyburzanie przy czynnej elektrowni

Wyburzenie kominowych chłodni przy elektrowni, która jest czynna stanowiło największe z wyzwań dla osób, które uczestniczyły w tym procesie. Pomimo pojawiających się sejsmicznych drgań oraz detonacji, które wywołane były upadaniem ogromnej masy, każde z urządzeń na terenie elektrowni należało utrzymać w ruchu bez żadnych zakłóceń. Aby tego dokonać, należało wykonać wiele zabezpieczeń dla urządzeń oraz budowli, które w skuteczny sposób uniemożliwiły oddziaływanie rozrzutu betonowych odłamków, jakie powstały podczas zdetonowanych ładunków. Ładunki te umieszczono w płaszczu chłodni oraz w słupach. Podstawą do tego, aby rozpocząć proces wyburzenia kominowej chłodni jest umowa oraz posiadanie odpowiedniego administracyjnego pozwolenia na rozbiórkę, które musi być oczywiście aktualne. Po dokonaniu podpisania umowy wskazano poszczególną kolejność związaną z wyburzeniem i wykonawca mógł rozpocząć prace nad technicznym projektem wyburzenia każdej z chłodni w odrębny sposób. (uprawnienia budowlane program) 

Trwałe wyłączenie z energetycznego bloku

Do trwałego wyłączenia z użytku bloku energetycznego doszło w pięciu blokach 120 MW, które znajdowały się w oddziale Elektrowni Łagisza – Tauron Wytwarzanie S.A.  (program egzaminu na uprawnienia) To właśnie takie budowle jak kominowe chłodnie utracają swoje techniczno – użytkowe walory i logicznym posunięciem wydaje się ich zupełna likwidacja. Z tego też względu w roku 2018 oraz 2019 podjęto decyzje odnośnie wyburzenia trzech kominowych chłodni, które nie były już eksploatowane. Pierwsze z takich wyburzeń na terenie Elektrowni Łagisza było konieczne, ponieważ należało uwolnić teren z powodu rozpoczęcia budowy bloku 460 MW o nowoczesnym typie z fluidalnym kotłem na nadkrytyczne parametry. Oddano go wówczas do eksploatacji 13 lat temu.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com