fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór palowych fundamentów

Dokonując wyboru palowych fundamentów należy wziąć pod uwagę wiele uwarunkowań, aby z dostępnych rozwiązań na rynku wybrać najlepsze, które spełni założone kryteria i będzie akceptowalne pod względem kosztów. Wybierając rozwiązanie dla posadowienia budynku jest to zadanie o dużej złożoności. Często wymaga się uwzględnienia wielu czynników, jakie mają istotny wpływ na zastosowanie danego rozwiązania. Na rynku jest dużo metod związanych z tworzeniem pali. Każda z nich posiada zarówno zalety, jak i wady, które prowadzą do powstawania ograniczeń. Chociaż wykonawcy niekiedy uważają, że są uniwersalne rozwiązania, to jednak takich rozwiązań, które można by zastosować w każdych warunkach nie ma. To do zadań projektanta należy odpowiedni wybór rozwiązania, jakie będzie optymalne do posadowienia budynku. Nie bez znaczenia są istniejące gruntowe warunki. Projektant musi także posiadać wiedzę na temat technologii palowania i umiejętność stosowania ich zalet. (uprawnienia budowlane)  

Wybór palowych fundamentów
Wybór palowych fundamentów

Finansowanie projektanta

Racjonalne postępowanie projektanta zależy w dużym stopniu od tego, w jaki sposób jest on finansowany. Kiedy projektant wygrał na projekt przetarg i zaoferował on niższą cenę, w takim wypadku musi on zoptymalizować wysiłki projektowego zespołu, jak i badania związane z podłożem. Składając przygotowany projekt na szali kładzie w tym wypadku swoją reputację, uprawnienia oraz ubezpieczenie. To sprawia, że projekt może cechować się dużym poczuciem bezpieczeństwem, albo też niekiedy być mocno zachowawczy. Kiedy zatrudnienie przez wykonawcę projektanta opiera się o formułę „zaprojektuj i zbuduj”, albo też „optymalizuj” , to w takim wypadku na jego projektowanie nałożona jest silna presja. Presja ta wiąże się z tym, że rozwiązanie musi być najtańsze, a to niekiedy może odbywać się kosztem związanym z bezpieczeństwem posadowienia obiektu. (uprawnienia budowlane segregator)  

Rozwiązania projektowe

Wpływ na sposób, w jaki odbędzie się fundamentowanie może mieć inwestor, który zatwierdza projektowe rozwiązania. Patrząc pod technicznym kątem znaczenie mają różne punkty widzenia danych uczestników budowlanego procesu. Każdy z tych uczestników wykazuje racjonalne postępowanie, dbając przy tym o swój interes. Inwestor chce, aby fundament sprawił, że budynek będzie posiadać użytkową funkcję. Budynek ma być bezpieczny, a koszty na niego poniesione jak najmniejsze. Podczas eksploatowania go ma być mało problemowy. Jednak zaczynając realizację prac budowlanych inne czynniki stają się równie ważne. (uprawnienia budowlane testy) 

Prawno – administracyjne ograniczenia

Podczas realizowania prac mogą pojawić się ograniczenia o charakterze prawno – administracyjnym. Mogą one wynikać z otrzymanych decyzji, podpisanych kontraktów bądź przetargów, jakie zostały rozstrzygnięte. Niekiedy słyszy się od inwestorów, że zastosowane rozwiązanie może nie jest najlepsze, ale skoro tak jest w obmiarze, to nie warto tego zmieniać, bo w innym przypadku zmiany mogą przysporzyć więcej problemów. Na tym etapie ważne staje się sprawne zakończenie prac budowlanych, uzyskanie możliwości przejazdu czy oddanie do użytku obiektu. W komercyjnych inwestycjach bardzo często widać, jak drogi jest każdy dzień opóźnienia prac. Może w związku z tym okazać się niekiedy, że wprowadzenie zmian zoptymalizowałoby fundament, ale do tego potrzebny jest czas. A przedłużenie prac budowlanych wiąże się z kosztami. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com