fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór komina do kotła o klasie 5

Cała kominowa instalacja powinna prawidłowo funkcjonować, aby zapewnić komfort użytkowania dla mieszkańców oraz bezpieczeństwo. Rozporządzenie z dnia 21luty 2019 roku wydane przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii było wprowadzone w celu dokonania zmiany w przepisach wydanych w 2017 roku. Nie obejmowały one wcześniej kotłów, które stosuje się do spalania niedrzewnej biomasy i do podgrzewania ciepłej użytkowej wody. Przepisy musiały ulec zmianie, ponieważ producenci zaczęli wykorzystywać prawną lukę w przepisach i węglowe pozaklasowe kotły oznaczali jako kotły do spalania biomasy. Od 2019 roku wraz z wejściem przepisów każdy kocioł podlega takim samym prawnym normom. Nie można już sprzedawać na rynku tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie zapewniają spełnienia aktualnych emisyjnych norm. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wybór komina do kotła o klasie 5
Wybór komina do kotła o klasie 5

Wprowadzanie kotłów na rynek

Zmiana, jaka pojawiła się w rozporządzeniu sprawiła, że na nowo został zdefiniowany proces związany z wprowadzaniem na rynek kotłów. W poprzednich przepisach obejmowało to tylko urządzenia, które wchodziły na rynek po raz pierwszy, a obecnie przepisy obejmują też odprzedaż, sprzedaż, albo wynajem za pośrednictwem Internetu. W związku z tym kocioł posiadający 5 klasę jest jednym z pośród innych sposobów na walkę ze smogiem. Z tego względu należy mieć wiedzę, jak one funkcjonują. Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego komina pod kocioł o klasie 5. (uprawnienia budowlane 2022)

Dobór paliwa do kotła

Paliwa stosowane do kotłów o klasie 5 muszą bezwzględnie spełniać warunki, do których zaliczamy niską zawartość popiołów, siarki oraz niską wilgotność. Ostatni warunek jest bardzo ważny, ponieważ węgiel stosowany do kotła musi być suchy. Kiedy powstaje z kolei duża zawartość popiołów, w takiej sytuacji nie można ustawić parametrów na optymalnym poziomie związanych ze spalaniem węgla. Duża ilość siarki natomiast powoduje niekiedy pojawienie się wżerowej korozji, co prowadzi do szybkich procesów perforacji blachy, która stanowi wypełnienie w kominie. Chcąc, aby cała instalacja była dla użytkowników bezpieczna należy regularnie przeprowadzać jej kontrole co sprawi, że kominowy ciąg będzie odpowiedni. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Mniejsze trucie

Kotły posiadające klasy 5 aż trzykrotnie mniej emitują substancje szkodliwe, niż ma to miejsce w przypadku korzystania z kotłów o generacji słabszej, np. 3. (uprawnienia budowlane program)  Komory spalania są tu najwyższej jakości. Buduje się je z ceramicznych materiałów, które pozawalają uzyskać wysoki poziom temperatury niezbędny do tego, aby spalić substancje lotne, jakie ulatniają się z paliwa. Materiały te również bardzo dobrze akumulują ciepło. W komorach spalinowe kanały posiadają często zawirowywacze. Zakłócają one ruchy standardowe spalin. W związku z tym spaliny oddają wodzie bardziej intensywnie ciepło, co wpływa na to, że kocioł jest bardziej sprawny. Minimalny stopień sprawności kotła zależy od jego poziomu mocy. Dodatkowo turbulizatory mają pozytywny wpływ na jakość i czystość powietrza, ponieważ pomagają one utrzymać w kotle pył.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com