fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlane wykonawcze bez ograniczeń

Izba: warmińsko-mazurska

Program Uprawnienia Budowlane okazał się bardzo pomocny do egzaminu ustnego. W zasadzie to pytania na egzaminie powtórzyły się z programu. Komisja ok. Nie podchodzą do kandydatów z góry. Raczej po ludzku. Materiały dostępne do skorzystania to książka z aktami prawnymi i normy. Nie było wszystkich norm, nie wiem z czego to wynikała. Część norm polskich a część eurokodów. Ja miałem swoje rozporządzenia i ustawy wydrukowane z programu Jednolite Akty Prawne.  Jestem zadowolony że je wydrukowałem bo wszystko miałem zaznaczone sklerotkami i wiedziałem gdzie szukać odpowiedzi na pytania. Moje uwagi po egzaminie: Nie warto tracić czasu na uczenie się wszystkiego. Należy raczej skupić się na tym żeby wiedzieć gdzie czego szukać. Czasu jest wystarczająco dużo biorąc pod uwagę fakt, że na część pytań odpowiesz z biegu bez szukania i przygotowania odpowiedzi. Moje pytania to między innymi:

  • Jaki wypadek według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy uznawany jest za wypadek ciężki?
  • W jaki sposób należy zatwierdzić odstępstwo od zatwierdzonego projektu oraz od pozwolenia na budowę?
  • Jakie dokumenty inwestor musi przygotować do okazania przy końcowym odbiorze budynku?
  • Omówić charakterystykę stropów gęstożebrowych. (mówiłem o stropach ackerman, fert 40 i terivie i to wystarczyło, robiłem też szkice bo o to komisja prosiła).

 

 

Uprawnienia w specjalności: instalacje sanitarne do projektowania bez ograniczeń

Izba: lubelska

Komisja z egzaminu ustnego jest w porządku. Dopytuje, jeśli nie wyczerpie się tematu. Jak się mówi to nie przerywają. Warto mieć ze sobą długopis aby coś naszkicować. Materiały ogólnie można mieć swoje, ale są też te z których można skorzystać. Kartkę od brudnopisu mi zabrali i na szkice dali mi drugą, nową. Wyniki ogłaszają po każdych pięciu osobach. Ja byłem w ostatniej grupie. Zostały 3 osoby i wszyscy zdaliśmy, więc nie ma tragedii. Przede mną nie zdały jakieś dwie osoby, przyszedłem z godzinkę wcześniej. Zapamiętałem następujące pytania: Omówić warunki projektowania kotłowni na paliwo gazowe. Jakie warunki należy spełnić przy wykonywaniu robót w kanałach ściekowych? Jak należy wykonywać wodociągi z rur PE? Kto i na jakiej podstawie określa klasy lokalizacji gazociągu? Czym jest ochrona środowiska, kto i kiedy opiniuje program ochrony środowiska? Polecam uczyć się z programu dostępnego na stronie uprawnienia-budowlane.com. Tam masz wszystko co jest Ci potrzebne. Nie radzę zaglądać w inne źródła (chomiki itd.) bo pytania tam są z reguły albo nieaktualne, albo nieprawidłowo opracowane. Szkoda tracić czas na takie głupoty.

 

Uprawnienia w specjalności: inżynieryjna drogowa wykonawcza bez ograniczeń

Izba: małopolska

Dobrze jest przyjść wcześniej. Jak kolejka idzie szybko to wchodzi się wcześniej. Lepiej sie nie spóźniać, żeby się nie narazić 🙂 Ja się spóźniłem. Komisja nie była zadowolona. Jakby celowo szukali haczyka. Dużo pytań było z bhp. Inni kandydaci też je mieli.

 

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlane projektowe bez ograniczeń

Izba: mazowiecka

Moje wrażenie z egzaminu. Hmmm…. dużo stresu. Wchodzisz do pierwszej sali gdzie sekretarki każą Ci wylosować zestaw pytań. Losujesz, siadasz i masz czas na przygotowanie się. Czas uzależniony jest od tego jak szybko idzie kolejka. Jak ktoś odpowiada dłużej niż powinien to masz więcej czasu. Mniej niż 25 minut nie ma. To co potrzebujesz notujesz sobie na brudno. Tego czasu nie ma za dużo. Lepiej wynotować sobie wszystko w punktach. Mnie pytali o oświetlenie awaryjne (co to jest, kiedy się stosuje i po co), posadzki przemysłowe (podać typy posadzek, warunki wykonania, odbioru itd). Najtrudniejsze było chyba pytanie o kratownice, niby nic takiego a jakoś mi się pomieszało (metoda Rittera, różnice między kratownicą płaską i przestrzenną). Komisja nie zadawała mi dodatkowych pytań. Starałem się odpowiadać płynnie. Czytałem na waszej stronie że ważna jest pewność siebie i faktycznie tak było. Jak czegoś nie wiedziałem to kierowałem odpowiedź tak żeby cokolwiek mówić. Zauważyłem że lubią czepiać się o szczególiki w projektach. A zawsze można się do czegoś przyczepić. Ważne żeby potrafić im uargumentować dlaczego tak jest. Inni kandydaci mieli pytania np. o dylatacje.

 

Uprawnienia w specjalności: inżynieryjna drogowa projektowa bez ograniczeń

Izba: łódzka

Komisja bardzo dociekliwa. Miałem swoje materiały. Przygotowywałem się do egzaminu ustnego z programu i w zasadzie nic mnie nie zaskoczyło. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

Wrażenia z egzaminu ustnego

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com