fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ technicznych systemów na energetyczną efektywność budynków

Na ten moment konieczne staje się to, żeby budynki wykazywały energetyczną efektywność. Na nią składają się trzy odmienne filary. Są to odpowiednio dobrze zaizolowane zewnętrzne przegrody oraz stolarka posiadająca odpowiedni poziom parametrów. Drugim filarem jest źródło ciepła oraz chłodu a trzeci określa możliwość dokonania optymalizacji w związku z przepływem energii w systemach klimatyzacji, ogrzewania, ciepłej użytkowej wody, wentylacji czy w związku z oświetleniem. W dekarbonizacji kluczową kwestią jest energetyczna efektywność. Jest to bez dwóch zdań jeden z najbardziej istotnych celów europejskiej polityki. Ma to bezpośredni wpływ na wiele sektorów w gospodarce, a w tym także na sektor budowlany. W 2016 roku Komisja Europejska ogłosiła zimowy pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Ujęto w nim zaprojektowane dokumenty i zestawienia obowiązujących prawnych aktów, które muszą zostać zrewidowane. To spowoduje, że konkurencyjność Europy zostanie utrzymana w warunkach zachodzących zmian na energetycznych rynkach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wpływ technicznych systemów na energetyczną efektywność budynków
Wpływ technicznych systemów na energetyczną efektywność budynków

Pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”

Do głównego założenia pakietu należy zachowanie energetycznej efektywności, która ma bardzo ważne znaczenie patrząc na trendy kształtujące się na terenie Europy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Na obszarze Polski poza ekonomicznymi korzyściami, energetyczna efektywność ma jeszcze dwa ważne aspekty, a mianowicie środowiskowy oraz społeczny. Jest to najbardziej skuteczne działanie podczas walki z energetycznym ubóstwem, które obejmuje przeszło 12% polskiego społeczeństwa oraz wiążący się z nim problem smogu. Polska jest nadal krajem w Europie, którego jakość powietrza jest na niskim poziomie. Przeszło połowa naszych rodaków mieszka w jednorodzinnych domach, które to stanowią aż 90% wszystkich mieszkalnych budynków. Domy te w 70% posiadają bardzo niski bądź niski poziom energetycznej efektywności, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem cieplnym. (uprawnienia budowlane 2022)

Dyrektywa 2018/844

W czerwcu 2018 roku pojawiła się dyrektywa, która weszła w życie o nr 2018/844. Zmieniała ona dotychczas obowiązującą dyrektywę odnośnie energetycznej charakterystyki budynków. Mówi ona o redukcji emisyjności cieplarnianych gazów na terenie Unii Europejskiej o 80 do 95% w stosunku do poziomu, jaki miał miejsce w roku 1990. Ma to na celu zapewnić wysoki stopień energetycznej efektywności oraz dekarbonizacji budowlanych zasobów. Istniejące budynki mają ulegać przekształceniu na budynki o prawie zerowym zużywaniu energii. (uprawnienia budowlane program) 

Problem z jakością powietrza

Ponieważ jesteśmy krajem w  Europie o najgorszym stanie powietrza, rząd traktuje ten temat priorytetowo i robi wszystko, aby to zmienić. W oparciu o rewizje ujęte w zimowym pakiecie dyrektyw, do 2030 roku ma zostać zredukowana emisja dwutlenku węgla o 40%, a udział odnawialnych energetycznych źródeł ma wynosić 32%. Efektywność energetyczna w związku z tym ma ulec zwiększeniu do poziomu 32,5%. Z pewnością te założenia wpłyną znacząco na sektor budowlany. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com