fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ opadowych wód na podziemne kondygnacje

Jeden z użytkowych problemów w budynkach to zapewnienie odpowiedniego odbioru wód opadowych z powierzchni wjazdowych i zjazdowych pochylni do podziemnego garażu. Zwykle takie działania realizuje się poprzez zastosowanie korytek linowego odwodnienia, które montuje się na szczytach zjazdowych pochylni, w poziomie kondygnacji -1 wzdłuż garażowych bram. Czasami ma to miejsce także w połowie zjazdów. Pamiętać trzeba o tym, że korytka nie mogą odbierać opadowych wód z całego terenu, jakie otacza budynek. Ma to miejsce jedynie w obszarze zjazdowej pochylni. (uprawnienia budowlane 2022) 

Wpływ opadowych wód na podziemne kondygnacje
Wpływ opadowych wód na podziemne kondygnacje

Projektowanie spadków terenu

Teren, jaki otacza wjazd do podziemnego garażu musi posiadać zaprojektowany odpowiedni spadek. W ten sposób da on gwarancję odpowiedniego odbioru opadowych wód do odwadniającej instalacji, jaka zlokalizowana jest na powierzchni terenu. Woda nie będzie w związku z tym spływać na pochylnię, jaka prowadzi do podziemnego garażu. Odpowiednie odbieranie wody poprzez korytka liniowego odwodnienia osadza się na zjazdowych pochylniach, i pozwalają one ją odbierać gdy wymiary korytek, średnice odpływowych rur i wpustów dostosowane są do powierzchni zlewni, a woda z terenu, jaki otacza budynek nie sprowadza się na powierzchnię wjazdowej albo zjazdowej pochylni do podziemnych garaży. Odwadniająca instalacja musi być dodatkowo odpowiednio utrzymana, a jej drożność zapewniona na określonym poziomie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Korytka o skomplikowanym kształcie

Często zdarza się, że korytka posiadają skomplikowany kształt i mają osadzone jeden bądź dwa odpływy.  (uprawnienia budowlane program)  W związku z tym zbierana woda meandruje, aby skutecznie dotrzeć do odpływowej rury przy braku jednocześnie odpowiednich pochyleń w dnie korytka, jakie pozwalają na takie prowadzenie ścieków. Niekiedy korytka wykazują duże zanieczyszczenia od smarów albo mułów i stanowi to skuteczne utrudnienie odpowiedniego przepływania wody. W budynkach często spotyka się problem, który polega na niepoprawnym ułożeniu korytkowych profili i osadzeniu odpływów. Oznacza to, ze brakuje właściwego podparcia profili, występują nieprawidłowe połączenia danych profilowych fragmentów, bądź też w nieodpowiedni sposób odprowadza się do wnętrza odpływowych rur wodę. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Stosowanie korytek liniowego odwodnienia

Warto zastanowić się, co zrobić w sytuacji, gdy woda przedostaje się na powierzchnię posadzkowej warstwy garażu. Nie można pominąć tu kwestii związanej z tym, że woda może nanoszona być także na kołach pojazdów, co wiąże się z topnieniem śniegu, czy z warstwą śnieżną znajdującą się na dachu. Odbierana jest ona poprzez korytka liniowego odwodnienia, jakie osadza się w posadzkowych warstwach garaży. Podczas użytkowania odwadniającej instalacji mogą niekiedy pojawić się różne problemy. Podziemne garaże zwykle zlokalizowane są pod nadziemną budynkową częścią. Niekiedy wychodzą one też poza linię nadziemnych części elewacji. To powoduje, że ich rzut przypomina często kształt połączonych i uzupełniających się wieloboków, w każdej z części z fragmentem oddzielnym korytka liniowego odwodnienia.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com