Wodne urządzenia przeciwpożarowe
Wodę można zastosować do transportu surowca lub odpadków z produkcji wewnątrz zakładu przemysłowego (uprawnienia budowlane 2021). Dotyczy to:
– przemysłu cukrowniczego (w cukrowniach),
– przemysłu energetycznego (elektrownie, elektrociepłownie, inne).

W przypadku kotłowni woda wykorzystywana jest do transportu żużlu z kotłów na miejsce zsypu przy odległości transportu, która może wynosić nawet 5 km. Ilość wody, która jest potrzebna do transportu żużlu wynosi ok. 15 m3 wody na 1 t żużlu.
W budynkach zakładów przemysłowych zastosowanie znajdują poniższe wodne urządzenia przeciwpożarowe:
– hydranty pożarowe wewnętrzne,
– hydranty pożarowe zewnętrzne
– urządzenia tryskaczowe,
– zasłony wodne.
Zasłona wodna zbudowana jest z:
– zraszaczy, które mają podobną budowę do otwartego tryskacza,
– sieci przewodów,
– zaworu, który uruchamia zasłonę i znajduje się w najmniej narażonym miejscu.
Hydranty pożarowe
Hydranty pożarowe znajdują się praktycznie we wszystkich budynkach przemysłowych. Jeden hydrant pożarowy podczas pożaru potrafi zużyć 5 litrów wody w ciągu jednej sekundy (testy 2021 uprawnienia). Ma to miejsce przy ogólnie stosowanej średnicy hydrantu oraz przyłączenia do jednego hydrantu, które wynosi 50 mm. W przypadku budynków przemysłowych zakłada się, że w momencie wystąpienia pożaru w tym samym momencie muszą działać co najmniej te hydranty, których łączna wydajność wynosi 10 litrów wody w ciągu jednej sekundy. W przeliczeniu jest to 36 m3 wody w ciągu 1 godziny.
Hydranty pożarowe zewnętrzne powinny znajdować się dookoła budynku. Odległość między nimi powinna wynosić ok. 50 m, a w przypadku odległości od budynku – w granicach od 5 do 25 m. Z kolei hydranty pożarowe wewnętrzne powinny być umieszczone na każdej kondygnacji budynku (wliczając poddasze). Najpopularniejszymi miejscami są:
– klatki schodowe,
– wejścia do budynku,
– miejsca, które są łatwo dostępne od zewnętrz.
Jeżeli wąż ma długość ok. 15, to hydranty umieszcza się od siebie w odległości minimum 40 m.
Hydrant ma zasięg 20 m (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Hydrant wewnętrzny należy umieścić ok. 1,3 m nad podłogą. Należy pamiętać też o tym, żeby sieć wodociągowa, która obsługuje hydranty pożarowe była obwodowa, dzięki czemu hydranty będą mogły być zasilane obustronnie. W momencie, kiedy sieć wodociągowa zakładu przemysłowego będzie połączona z siecią miejską, to wodomierz powinien znajdować się na obejściu. Dzięki temu będzie można włączyć sieć wewnętrzną zakładu do sieci miejskiej przewodem bezpośrednim z ominięciem wodomierza w momencie, kiedy wybuchnie pożar. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać w sieci wewnętrznej większe ciśnienie na hydrantach. Jednocześnie nie będzie dużej straty na opór przy przepływie przez wodomierz. Opór wodomierza jest równy ok. 5 m słupa wody. W przypadku większych zakładów przemysłowych, które przylegają do minimum dwóch ulic, powinny posiadać dwa połączenia z siecią miejską (oddzielnie dla każdej z ulic).
Urządzenia tryskaczowe
Urządzenia tryskaczowe działają automatycznie w momencie, kiedy powstanie pożar. Wykorzystuje się je w takich pomieszczeniach, które:
– są przeznaczone na składy cennych łatwopalnych materiałów, a powstały pożar w tych składach można ugasić wodą,
– są wykonane z łatwopalnych materiałów, np. z drewna,
– przebieg i rodzaj prowadzonych procesów produkcyjnych może spowodować pożar.
Urządzenie tryskaczowe składa się z:
– tryskaczy,
– sieci przewodów,
– zaworu sygnalizacyjnego,
– urządzenia zasilającego.
Tryskacze powinno się rozstawić w granicach od 2,5 m do najwyżej 3,6 m. Średnio jest to jednak rozstaw o szerokości 3 m. W przypadku odległości od ścian zakłada się widełki od 1,2 m do 1,8 m. Najczęściej jest to 1,5 m (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane).
Najlepszym rozwiązaniem jest takie, żeby tryskacze zasilano z dwóch niezależnych źródeł wody. Może to być np. wodociąg zewnętrzny (miejski) i pompa, która łączy się ze zbiornikiem. Należy pamiętać o tym, żeby zbiornik miał minimum 200 m3 pojemności. Ogólnie źródło zasilające urządzenie tryskaczowe powinno zapewniać wydajność:
-od 1,2 m3/min w przypadku ilości tryskaczy w zespole do 100 sztuk,
– do 3 m3/min w sytuacji, kiedy w zespole jest ponad 200 sztuk tryskaczy.
Jeden otwarty tryskacz zużywa podczas pożaru ok. 1,6 l/sek. Jest to 100 litrów wody w ciągu 1 minuty.