To, że uprawnienia budowlane można zdobyć w różnych specjalizacjach, zakresach i rodzajach już wiemy. Wśród wielu możliwości można jednak dość łatwo się pogubić. Z tego względu warto przyjrzeć się z bliska konkretnym specjalnościom oraz kierunkom studiów, po jakich można się o nie ubiegać. Nasz wybór może paść na przykład na jedną z trzech specjalności instalacyjnych. Jakie są jednak właściwe kierunki dla specjalności instalacyjnych? O tym jest właśnie ten wpis. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Właściwe kierunki dla specjalności instalacyjnych: specjalność telekomunikacyjna
Specjalność telekomunikacyjna to skrócona nazwa specjalności dotyczącej sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych. O uprawnienia nieograniczone możemy się ubiegać, gdy ukończyliśmy właściwy kierunek. W przypadku tej specjalności może to być elektrotechnika, telekomunikacja, elektronika i telekomunikacja oraz miernictwo elektryczne i telekomunikacja. Te same kierunki uprawniają nas do zdobycia uprawnień o stopniu ograniczonym. Dodatkowo dołączają do nich elektrotechnika, inżynieria elektryczna, informatyka a także miernictwo elektryczne i programowanie sterowników. (uprawnienia budowlane – egzamin)
Właściwe kierunki dla specjalności instalacyjnych: specjalność sanitarna
Pod nazwą specjalności sanitarnej kryje się sieć, instalacja oraz urządzenia cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne. Wymaga ona od kandydata na uprawnienia nieograniczone ukończenia studiów wyższych na przykład z inżynierii środowiska, inżynierii gazowniczej lub naftowej. Do tego celu można również ukończyć wiertnictwo nafty i gazu lub energetykę. Jeżeli interesują nas wyłącznie uprawnienia ograniczone, możemy ukończyć tylko budownictwo. (programy do uprawnień architektonicznych)
Właściwe kierunki dla specjalności instalacyjnych: specjalność elektryczna
Specjalność elektryczna dotyczy sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Elektrotechnika, elektroenergetyka i inżynieria elektryczna – ukończenie tych kierunków umożliwi nam staranie się o specjalność elektryczną w zakresie nieograniczonym. Powyższe kierunki mogą nam również posłużyć do starania się o uprawnienia ograniczone. Dodatkowo możemy też kształcić się w zakresie kierunków pokrewnych, które dają naprawdę szeroki wybór. Mowa tu między innymi o elektronice, energetyce, elektronice i telekomunikacji czy automatyce i robotyce. Ponadto możemy się też zdecydować na miernictwo elektryczne i programowanie sterowników, elektryczny transport szynowy lub transport. Ten ostatni kierunek musi jednak skupiać się na sterowaniu ruchem w transporcie i zabezpieczaniu ruchu pociągów. (program uprawnienia budowlane)