fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane w sesji 2/2023

Wkrótce egzaminy uprawnienia budowlane w sesji 2/2023

wkrotce-egzaminy-uprawnienia-budowlane-jesien-2023.jpg

W artykule znajdziesz:

Termin egzaminu w sesji 2/2023

  • Egzamin na uprawnienia budowlane w PIIB w sesji jesień 2023 rozpocznie się w dniu 17 listopada 2023. 
  • Egzaminy na uprawnienia architektoniczne zaplanowano natomiast na 1 grudnia 2023. 

Egzamin pisemny odbywa się w tym samym dniu, jednocześnie we wszystkich okręgowych izbach inżynierów.

 

Po egzaminie pisemnym, którego termin podano powyżej, rozpoczyna się druga część egzaminu, a mianowicie egzamin ustny. Tylko osoby które zaliczyły egzamin pisemny mogą podejść do egzaminu ustnego. Harmonogram prowadzenia egzaminów ustnych ustalany jest indywidualnie w każdej z okręgowych izb samorządów zawodowych. Zwykle jest on opracowany po egzaminie pisemnym, kiedy wiadomo już ile osób zostało zakwalifikowanych do drugiej części egzaminu. Egzamin ustny podzielony jest na specjalności i rodzaje uprawnień. Zazwyczaj egzamin rozpoczyna najliczniejsza grupa, czyli kandydaci przystępujący do egzaminu ze specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

 

Zawiadomienie o egzaminie

Zawiadomienie o dopuszczeniu do egzaminu

Kandydaci starający się o uzyskanie uprawnień budowlanych na około 1 miesiąc przed egzaminem otrzymują listem poleconym zawiadomienie o dopuszczeniu do egzaminu. W piśmie zawarta jest informacja dotycząca terminu oraz miejsca przeprowadzenia egzaminu.

W przypadku braku otrzymania takiego zawiadomienia należy skontaktować się z właściwą, okręgową jednostką samorządu, w której złożone zostały dokumenty. Może to oznaczać brak pozytywnej weryfikacji, a co za tym idzie niedopuszczenie do egzaminu. Jednocześnie nie należy popadać w panikę, gdyż brak zawiadomienia może być spowodowany również problemem z dostarczeniem listu, leżącym po stronie poczty.

Egzamin na uprawienia budowlane zbliża się wielkimi krokami i budzi, nie bez powodu, strach wśród kandydatów.

Pamiętaj o dokonaniu płatności za egzamin

Dokonanie płatności drugiej raty

W ferworze pozytywnych emocji związanych z zakwalifikowaniem dokumentów do egzaminu część z kandydatów zapomina o dokonaniu płatności drugiej raty opłaty kwalifikacyjnej, z tytułu przeprowadzenia egzaminu.  Jest to warunek konieczny, jeśli kandydat chce podejść do egzaminu.

Aktualne opłaty za egzamin

Aktualne opłaty za egzamin są następujące:

– dla odrębnych uprawnień budowlanych do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi:

           1) z tytułu kwalifikowania 1200 zł,

          2) z tytułu przeprowadzenia egzaminu (pisemny + ustny) 1200 zł,

          3) z tytułu ponownego przeprowadzenia części ustnej egzaminu 700 zł.

– dla łącznych uprawnień budowlanych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi:

          1) z tytułu kwalifikowania  1800 zł,

          2) z  tytułu przeprowadzenia egzaminu (pisemny + ustny) 1800 zł,

          3) z  tytułu ponownego przeprowadzenia części ustnej egzaminu 1000 zł.

W przypadku dokonania płatności po terminie warto zabrać ze sobą na egzamin pisemny wydrukowane potwierdzenie wniesienia opłaty za drugą ratę, aby w razie wątpliwości można było szybko rozwiązać problem.

Jak się przygotować do egzaminu?

Właściwe przygotowanie do egzaminu to kluczowy aspekt jeśli chcemy zdać ten egzamin.

Jak więc to zrobić?

Egzamin pisemny

W pierwszej kolejności należy skupić się na egzaminie pisemnym. Główne cechy tego egzaminu to:

  • test,
  • tylko jedna poprawna odpowiedź,
  • pytania tylko z ustaw i rozporządzeń (zgodnie z wykazem przepisów wymaganych przez Izbę).

 

Do testu najlepiej przygotować się z programem Uprawnienia BudowlaneMało komu udaje się zdać egzamin pisemny ucząc się samodzielnie, bez programu. Pytania na egzaminie są bardzo szczegółowe i nawet poświęcając bardzo dużo czasu na naukę, ciężko jest zapamiętać te wszystkie niuanse. Zwłaszcza, że liczba aktów których znajomość jest wymagana przez Izbę, jest naprawdę imponująca. W programie znajdują się pytania z poprzednich sesji egzaminacyjnych oraz pytania przygotowane na najbliższy egzaminPowtarzalność jest bardzo wysoka, więc jeśli zapoznasz się ze wszystkimi pytaniami zawartymi w programie, to możesz być praktycznie pewny, że zdasz tę część egzaminu.

Dodatkowo, już na tym etapie nauki, warto mieć wydrukowane akty prawne. Akty można wydrukować samodzielnie lub zakupić gotowy segregator z Aktami Prawnymi. Przerabiając testy warto śledzić odpowiedzi w wydrukowanych ustawach i rozporządzeniach, i zaznaczać ważne kwestie karteczkami lub zakreślaczami. 

Na egzaminie ustnym można mieć ze sobą segregator z Aktami Prawnymi. Zaznaczone najważniejsze treści oraz ogólny pogląd na treści aktów znajdujących się w segregatorze znacznie ułatwia zdanie egzaminu ustnego.

Egzamin ustny

Nauka do egzaminu ustnego wygląda nieco inaczej. Na tej części egzaminu zadawane są pytania z aktów prawnym, norm oraz z wiedzy praktycznej. Egzamin ustny sprawdza umiejętność zastosowania wiedzy podczas zadań wykonywanych w biurze lub na budowie.

Pytania z przepisów prawa nie powinny być zaskoczeniem. Jeśli kandydat solidnie przygotowywał się do egzaminu pisemnego, to tę wiedzę powinien już posiąść. Jak już wcześniej wspomniano przyda się tu segregator z Aktami Prawnymi. Zaznaczenie najważniejszych punktów w przepisach jest w tym przypadku nieocenione i pozwala na szybkie odnalezienie poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie.

Pytania z wiedzy praktycznej uznawane są za te trudniejsze. Dotyczą one odbywanej praktyki zawodowej, ale nie tylko. Mogą to być pytania odnośnie kwestii, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Właśnie tego rodzaju pytania wywołują najwięcej trudności w udzieleniu odpowiedzi. Jednak i na to mamy cudowne rozwiązanie. Pytania wraz z odpowiedziami, zarówno te z przepisów, norm jak i pytania z praktyki znajdziesz w segregatorze Egzamin Ustny lub programie Egzamin Ustny. Jest to doskonały sposób na uporządkowanie posiadanej już wiedzy i uzupełnienie jej o nowe zagadnienia.

Pakiety materiałów do nauki

Sprawdź również nasze gotowe pakiety, które kompleksowo przygotują Cię do egzaminu, zarówno pisemnego jak i ustnego. Cena w pakiecie jest niższa – sprawdź tutaj.

Zdawalność egzaminu na uprawnienia budowlane

Poziom zdawalności na egzaminie kształtuje się na poziomie 70-85%. Egzamin testowy jest teoretycznie łatwiejszy, gdyż większość pytań jest znana. Egzamin ustny uważany jest za ten trudniejszy. Tu należy wykazać się posiadaniem wiedzy praktycznej zdobytej podczas praktyki zawodowej na budowie lub w biurze projektowym. Rzetelność odbycia praktyki jest kluczową kwestią w zaliczeniu egzaminu ustnego. Komisja jest bowiem w stanie w szybki sposób zweryfikować, czy wiedza kandydata jest wystarczająca aby mógł on pełnić samodzielne funkcje techniczne.

Przygotuj się do egzaminu na uprawnienia budowlane

Jedna odpowiedź

  1. Ja już dokumenty złożyłem. Czekam na decyzję czy mogę podejść do egzaminu. Już rozpocząłem przygotowania z waszym programem, więc wierzę że będzie dobrze 🙂

Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com