fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wieszaki przy dwuteowych drewnianych belkach

Rozwój szkieletowych drewnianych konstrukcji sprawia, że wzrasta także popularność drewnianych drewnopochodnych produktów. Jednym z ważnych elementów w takiej produktowej grupie jest dwuteowa belka drewniana. Mają one szereg zalet, do których zalicza się dokładność oraz wymiarowa stabilność, wysokie parametry związane z nośnością czy niski ciężar. Chcąc wykonać strop w takiej technologii trzeba posiadać wiedzę, a w związku ze specyficznym przekrojem dwuteowej belki muszą posiadać one w połączeniach specjalistyczne wieszaki. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wieszaki przy dwuteowych drewnianych belkach
Wieszaki przy dwuteowych drewnianych belkach

Dwuteowa belka

Dwuteowy rodzaj belki to budowlany materiał drewnopochodny, który wykorzystuje się przede wszystkim w szkieletowym budownictwie jako stropowe belki, ścienne słupki czy krokwie. Posiadają one górny i dolny pas, który wykonuje się z litego drewna. Takie drewno poddaje się komorowemu suszeniu. Belki dwuteowe można wykonać także z warstwowego drewna fornirowego oraz środnika, który powstaje zwykle z utwardzonej pilśniowej płyty bądź z płyty OSB. Wykorzystanie zamiast tradycyjnej tarcicy dwuteowych belek wiąże się z wieloma korzyściami, jakie płyną do inwestora ora do wykonawcy. Mamy tu do czynienia z dokładnością oraz wymiarową stałością, ustalonym poziom wilgotności, która zapobiega w elementach wypaczeń, czy małe straty ciepła. Belki posiadają także mniejszą masę. (uprawnienia budowlane 2022)

Montowanie wieszaków doczołowych i wierzchnich

W czasie montażu doczołowych wieszaków nie ma tu górnych skrzydeł, dlatego też można pozycjonować je pionowo i licować, kiedy występuje taka konieczność z dolną albo górną krawędzią głównej belki. Doczołowe wieszaki wymagają zastosowania więcej gwoździ co wpływa na wydłużenie się całkowitego czasu związanego z montażem. Montowanie wieszaków wierzchnich wiąże się z mniejszą liczbą zastosowanych łączników, co wpływa na szybszy montaż. Górne skrzydełka stanowią tu zaletę, kiedy wierzch głównej belki licuje się wierzchem dwuteowej belki. To eliminuje konieczność pozycjonowania pionowego belki. Złącza natomiast konstruuje się w taki sposób, aby po ich zamontowaniu stworzyć płaską podłogę. Górne skrzydełka mogą być też wadą, kiedy główny element jest wyższy niż mocowana belka. W takim wypadku montaż jest uniemożliwiony. Czasami też górne skrzydełka mogą powodować powstawanie minimalnych nierówności w podłodze. (uprawnienia budowlane program) 

Zastosowanie specjalistycznych złączy

W stropie dwuteowe belki wymagają zastosowania specjalistycznych rodzajów złączy, które przeznaczone są dla takich produktów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Z reguły też dodatkowo złącze przeznacza się dla belek o danych szerokościach i wysokościach. Można wyróżnić dwa różne sposoby montowania wsporników belek. Jest to montaż doczołowy oraz wierzchni, które to zostały opisane powyżej. Przy wierzchnim montażu większość obciążeń pochodzących z wieszaka przekazywane są poprzez gwoździe na wierzch głównej belki. Montując doczołowo gwoździe są one łącznikiem wieszaka z bokiem głównej belki. Zarówno jeden, jak i drugi sposób posiada swoje zalety oraz ograniczenia. Chcąc dokonać wyboru należy porównać charakterystyczne ich cechy. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com