fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wiązanie wielorzędowe

Posiada takie dobre strony:

-prosto i z niedużym nakładem pracy przebiega robota większej ilości wozówek w płaszczyźnie licowej ściany,

-mała liczba nacięć cegły w kątach, (uprawnienia budowlane kontakt)

-da się korzystać z dużej liczby połówek niż w reszcie wiązań.

Wiązania wielorzędowe
Wiązania wielorzędowe

Solidność muru w przypadku tego wiązania nie jest najlepsza. W przypadku spoin podłużnych nie zapełnionych ściana obniża swoją solidność do nawet 10%.

W tym wiązaniu pojawiają się cztery następujące rzędy o rozbieżnym rozmieszczeniu cegieł. Zachodzi tu reguła przewiązania spoin pionowych, zazwyczaj co czwarty rząd. W filarach oraz słupach o średnicy wielobocznej czy kołowej rozmieszczenie każdego rzędu bywa takie samo, a przewiązanie uzyskuje się dzięki obrotowi o 45° wszystkich następnych rzędów. Podczas rozmieszczania ścian z cegły typu dziurawka znamy reguły przewiązania spoin różnych rzędów muru. Naroże zakończenia i ościeża muru robi się z cegły pełnej. Aby otrzymać pełną wartość izolacyjną dziurawki warto odpowiednio zasklepić zaprawą wszelkie luki kanałów, jakie widoczne są wzdłuż ściany, szczególnie przy płaszczyznach zewnętrznych. Poprzez duże wartości solidne, cieplne oraz dźwiękowe kratówki mury z takich cegieł robi się głównie w obszernościach 1.5 i 1 cegły.

Pełny mur z cegieł cementowych bądź piaskowo-wapiennych nie jest zwykle używany w konstrukcjach mieszkaniowych, bo nie mają dużych cech cieplnych, więc głównie wykorzystuje się je go murów zewnętrznych. Resztę muru zapełnia się cegła ceramiczną czy innym tworzywem murowym o odpowiednich własnościach izolacyjnych. (uprawnienia budowlane 2021)

Mury dzikie

Rozmieszcza się je z kamienia polnego lub łamanego niedobieranego. W takich murach trzeba, o ile się da, przekrywać spoiny niższego rzędu powierzchniami rzędu kolejnego. W kątach, na skrzyżowaniach i stykach rozmieszcza się kamienie potężniejsze i bardziej równe, a w poprzek muru umieszcza się dłuższe kamienie. W przypadku murów w formie litery T robionych z kamienia łamanego rzędu ścian w punktach skrzyżowania czy złączenia trzeba na zmianę przechodzić. (uprawnienia budowlane program)

Mury cyklopowe robi się z kamienia łamanego dobieranego czy polnego. W sytuacji polnego, kamienie umieszczane w licu trzeba wygładzić i wyczyścić. Mur taki nie rozdziela się na rzędy, musi jednakże być przewiązywany. Potrzebują one spoinowania.

Wiązanie polskie (gotyckie)

W tym wiązaniu następne rzędy nie rozbiegają od siebie. Wszystkie rzędy są wozówkowo-główkowe, a spoiny pionowe jednego rzędu bywają przesuwane co do drugiej cegły. Finalizacja muru bywa przeprowadzana w jednym rzędzie główkami, oraz w drugiej trzyćwierciówkami rozmieszczonymi wozówkowo. Dużym minusem tego wiązania są spoiny podłużne w różnych następnych rzędach muru, bo nachodzą na siebie, ale nie ma to aż tak ogromnego znaczenia na solidność i utrzymanie muru. Nadprogramową cechą takiego wiązania jest to, że przy okazji spełniania swojej funkcji ładnie wygląda, co jest nie częstym zjawiskiem. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Mur umieszczony w wiązaniu wielorzędowym zestawia się z powtarzających się pasów w poziomie jakie są sześciorzędowe. Pasy zrobione są z pionowych, równych warstw wozówkowych o obszerności dwóch cegieł i rosłości czterech rzędów i dwóch rzędów cegieł rozmieszczonych główkowo, aby przewiązać warstwy wozówkowe. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Spoiny pionowe podłużne pięciu następnych rzędów  okrywane bywają tylko szóstym rzędem cegieł.

W tym wiązaniu widnieją cztery typy rzędów. Dwa pierwsze bywają na zmianę główkowo-wozówkowe, a kolejne tylko wozówkowe.

Kolejność rozmieszczania warstw

1,2,3,4 rząd i jako 5 i 6 rząd znowu rzędy typu 3 oraz 4. Po rozmieszczeniu sześciu rzędów, ta kolejność powtarza się. W rzędach tylko wozówkowych warto nie stosować rozmieszczenia, gdzie spoiny poprzeczne nachodzą bez przerwy przez pełną obszerność muru, bo wtedy taki mur będzie przepuszczał. W kątach prostokątnych rozmieszcza się w rzędzie pierwszym w kącie po dwie trzyćwierciówki, aby otrzymać przykrycie spoin poprzecznych rzędu kolejnego. (program egzaminu na uprawnienia) Mury krzyżujące się w wiązaniu wielowarstwowym zawsze posiadają taki sam rozkład cegieł. Rzędy główkowe oraz zapełnienie rzędów wozówkowych jednego muru idą na zmianę przed rzędy następnego muru. Mury zestawione w kształt litery T rozmieszcza się tak samo jak kąty. W wiązaniach wielowarstwowych mury da się robić z pustymi spoinami, co będzie skutkowało lepszą izolacją cieplną.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com