fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wiązania w murach z kanałami dymowymi i ich warunki

Wiązania w murach z kanałami dymowymi oraz wentylacyjnymi muszą wprowadzać w życie takie warunki:

-ścianki zewnętrzne i przegródki międzykanałowe muszą być mocno odporne na ciosy kuli kominiarskiej, (program egzaminu na uprawnienia)

-nieprzepuszczalność kanałów powinna być odpowiednia, żeby powietrze ani gazy nie przechodziły z jednego kanału do drugiego.

Aby te dwa warunki wypełnić jak najowocniej, wiązanie trzeba stworzyć tak, by:

-cegły w przegródkach międzykanałowych wmurowane zostały przynajmniej jednym końcem w prostopadle do nich ułożone ścianki zewnętrzne,

-załatwić okrycie spoin pełnymi powierzchniami cegieł kolejnej warstwy, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-było jak najmniej spoin pionowych w powierzchni wewnętrznej kanałów.

Wiązania w murach
Wiązania w murach

Kanały dymowe

Kanały dymowe zazwyczaj złączają  się w grupy, tak, by nawzajem mogły ogrzewać się, by powiększyć ciąg, i żeby istniało jak najmniej kominów skupiających te kanały. W pobliżu kanałów dymowych da się umiejscowić kanały wentylacyjne, aby je podgrzać, a więc uprościć wentylację.

Kanały spalinowe pieców gazowych kąpielowych kategoryzuje się w oddzielne grupy odosobnione od kanałów wentylacyjnych i kanałów zwyczajnych pieców przy użyciu solidnych ścianek o grubości V2 cegły. Każdy kanał musi biec aż do wierzchu komina. Kanał dymowy pieców do ogrzewania zazwyczaj opuszczamy aż do samej piwnicy, gdzie tworzy się do niego wlot, który jest wyposażony w nieprzepuszczające drzwiczki wycierowe.

Dałoby się spokojnie kanału dymowego wcale nie wydłużać do piwnicy a jedynie zakończyć go w tej kondygnacji, którą obsługuję i tam stworzyć drzwiczki. Wtedy zaś to pomieszczenie byłoby zanieczyszczone sadzą podczas czyszczenia. Dlatego jedynie kanały pieców kuchennych zakańcza się w poziomie kuchni.

Kominiarz oczyszcza kanały dymowe poprzez wyloty kominów. (uprawnienia budowlane program)

Drzwiczki do czyszczenia strychu

Powinno się zakazać wykonywania drzwiczek do czyszczenia strychu, ponieważ:

-jeśli przypadkowo drzwiczki nie zostaną do końca domknięte, zepsuje się ciąg,

-może się przez nie zająć ogień, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-nie da się przez nie oczyścić odcinków kanałów, które są położone wyżej.

Odstąpienie od reguły spotykane jest przy dachach stromych, pozwolenie na czyszczenie kanałów z poddasza jest tylko jeśli stworzone są podwójne drzwiczki wycierowe. (uprawnienia budowlane 2021)

Kanały spalinowe pieców gazowych kąpielowych wykańcza się od dołu w tej samej kondygnacji, gdzie widnieje piec, przy użyciu otworu rewizyjnego, wyposażonego w drzwiczki hermetyczne z zamknięciem na klucz (około 1,5 metra poniżej wlotu gazu). Cegła jest stosowana do tworzenia kanałów dymowych z pieców węglowych oraz kanałów spalinowych z pieców gazowych łazienek musi być porządnego gatunku, bez uszkodzeń, wygładzona. Jeśli chodzi o cegły dziurawka czy sitówka to nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Pustaki kanałowe

Pustaki kanałowe w przekroju wewnętrznym kołowym albo zaokrąglonym składają się na kanały o odpowiednim przekroju i wygładzonej powierzchni, co umożliwia łatwy przepływ gazów. Pustaki do tego muszą być porządne z grubszymi ściankami, bo podlegają naciągnięciom podczas kurczenia się i osiadania muru. Pustaki cienkościenne często pękają. Przy dostawach i przewożeniu cegły utrudniają rozplanowanie robót i z tego powodu nie mają one dużego zainteresowania do kanałów dymowych.

Większe zastosowanie raczej mają pustaki do budowy kanałów spalinowych z pieców gazowych łazienek w sytuacjach kiedy kanały biegną nie w ścianie nośnej, a tworzy się je ze wsparciem na belkach różnych kondygnacji. Do połączenie pieców gazowych kąpielowych i stworzenia drzwiczek rewizyjnych w kanałach z pustaków stosuje się odpowiednich pustaków z już zrobionymi otworami z boku. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com