fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ważne aspekty usytuowania drzwi i okien względem granicy działki

Mimo wielu opinii budowa domu nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać. Uzyskanie wszystkich pozwoleń, mapy i budowa projektu to nie wszystkie problemy z którymi należ się zmierzyć. Dlatego warto znać prawo budowlane, aby nie popełnić poważnych błędów. Ponieważ zasady obowiązujące w prawie budowlanym dotyczą nawet usytuowania otworów drzwiowych i okiennych.(akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Istnienie otworów okiennych i drzwiowych decyduje o usytuowaniu domy na działce budowlanej. Aktualne prawo budowlane określa, aby ściana z oknami lub drzwiami była umiejscowiona w odległości 4 metrów od granicy działki. W przypadku, gdy ściana takich otworów nie posiada – może znajdować się co najmniej 3 metry od granicy.

Ważnym aspektem jest to, że okna, które pełnią funkcję ściany mogą świetnie doświetlić wnętrze. Nie może zaistnieć taka sytuacja, że okna i drzwi leżą bliżej działki sąsiada, jest to niezgodne z prawem. Ponieważ w momencie gdy działka nie ma wystarczającego rozmiaru zachowanie odpowiedniej odległości od granicy jest trudne – może zaistnieć problem.(jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

usytuowanie drzwi i okien w domu

Czy jest możliwość zbudowania domu bezpośrednio przy granicy?

Można zbudować dom bliżej granicy działki jeśli sąsiednie domy budowane są w podobny sposób. Oraz, gdy taka budowa znajdzie swoje uzasadnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i warunkach zabudowy. Dlatego posiadacze wąskich działek o szerokości nie większej niż 16 metrów mogą postawić dom bez otworów drzwiowych i okiennych w odległości 1,5 metra od granicy swojej działki.

Nasz dom może być zbudowany  przy granicy działki, gdy będzie on przylegał do obiektu stojącego na działce obok całą ścianą i będzie posiadać wysokość i wymiary adekwatny do budynku sąsiedniego. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej konsultować się z Inspektoratem Nadzoru Budowlanego.(program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com