fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki projektowania pomieszczeń technicznych emitujących drgania

Obiekty użyteczności publicznej, mieszkaniowe wielorodzinne korzystają z rozmaitych instalacji wymagających wykorzystania dużych i głośnych maszyn. Powodem jest zapewnienie wygodnego użytkowania obiektów. Większość z nich obsługuje dziś systemy, bez których współczesne budynki nie funkcjonują poprawnie. Pracujące urządzenia emitują drgania które są nieprzyjemne dla użytkowników oraz mogą stanowić zagrożenie dla użytkowania budynku. Miejscami, które produkują drgania mogą być maszynownie dźwigów osobowych, węzły cieplne,. Ponadto wyróżnia się tu systemy wentylacji, warsztaty, parkingi i inne przestrzenie, w których obecne są pracujące maszyny o dużej mocy. Zapewnienie izolacji tych miejsc jest niezbędne i określone przepisami budowlanymi.

 

Więcej informacji znajdź na naszej stronie: www.uprawnienia-budowlane.com oraz na naszym blogu.

Projektowanie izolacji wibroakustycznej

Wyżej określone pomieszczenia techniczne powinny posiadać izolację wibroakustczną ścian. Wykonuje się ją z materiałów o wysokim pochłanianiu drgań o falach o różnych częstotliwościach. Stosuje się wełnę mineralną, wygłuszające maty i płyty z pianek syntetycznych, bądź korka. Istotną specyfiką urządzeń takich jak silniki jest ich umiejscowienie na posadzce. Drgania urządzenia są w takim wypadku przenoszone bezpośrednio  na konstrukcję, dlatego koniecznie jest odizolowanie maszyn od bezpośredniego styku z elementami konstrukcyjnymi budynku. Wykorzystywane są do tego wkładki z gumy lub silikonu, które skutecznie ograniczają przenoszenie drgań. Zaniedbanie izolacji pomieszczeń o ryzyku wystąpienia drgań może skutkować drganiami w całym budynku, a także przeniesieniem ich na sąsiednie obiekty.

Błędy wykonawcze

W przypadku niedostosowania pomieszczeń technicznych występujących w pobliżu miejsc przebywania ludzi, użytkowanie budynku staje się bardzo uciążliwe. Ma to szczególne znaczenie w budownictwie wielorodzinnym, gdzie mieszkańcy spędzają w pomieszczeniach znaczną część dnia. Intensywne drgania powodują nieprzyjemne odczucia przenosząc się po całości budynku.Dodatkowo elementy o drganiach własnych tożsamych z drganiami odbieranymi wzmacniają fale poprzez zjawisko rezonansu. Drobne wyposażenie może w wyniku drgań spadać, a przez to skutkować trwałym ich uszkodzeniem. Szczególnie utrudnioną czynnością w mieszkaniu poddanym drganiom jest sen i odpoczynek. Błędy wykonane na poziomie projektu i wykonania są bardzo kosztowne w naprawie. Dlatego odpowiednia izolacja pomieszczeń technicznych narażonych na emisję drgań jest niezbędna do stworzenia przyjaznej, bezpiecznej i wygodnej przestrzeni użytkowanie przez ludzi.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com