fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Walka betonu ze smogiem

Projektując biurowiec w Warszawie Generation Park powstał w tym miejscu chodnik z betonu, który oczyszcza powietrze od samochodowych spalin. Takie działanie betonu jest możliwe dzięki zastosowaniu jego specjalnej mieszanki. Rozkłada ona cząstki szkodliwe NOx na związki azotu, które są neutralne. Tego rodzaju projekt poddawano testom w laboratoryjnych warunkach, jak i w warunkach miejskich przez okres 9 miesięcy. Brano podczas badań pod uwagę różny poziom natężenia samochodowego ruchu. Pozytywne wyniki jakie otrzymano pozwoliły zastosować specjalny rodzaj betonu obok biurowca Generation Park. Generalnym wykonawcom i inwestorem była firka Skanska. Było to pierwsze zastosowanie wielkopowierzchniowe tego betonu w komercyjnym projekcie na terenie Środkowo – Wschodniej Europy. Beton, jaki wykorzystano posiada fotokatalityczne właściwości. (uprawnienia budowlane segregator)  

Walka betonu ze smogiem
Walka betonu ze smogiem

Zielony beton

Przy biurowcach zaplanowano powstanie zielonego betonu. Jego powierzchnia miała wynosić tyle co boisko piłkarskie. Rocznie taki obszar może neutralizować emitowane ze spalin 10 samochodów posiadających silnik diesla tlenki azotu, przy założeniu, że każdy z tym samochodów pokona długość trasy wynoszącą 17 000 km. Beton zielony posiada samoczyszczące właściwości. Laboratoryjne badania wskazują, że wraz upływem czasu jego właściwości ulegają zmianie. Technologia ta pozwala także na to, aby samoczyszczący beton stosować na fasadach biurowych budynków, administracyjnych czy mieszkalnych. Zielona innowacja przechodząca testy ma być docelowo wdrażana w projektach firmy Skanska na terenie regionu CEE. Jest to teren, gdzie istnieje problem ze smogiem w letnim okresie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Wpływ promieni słonecznych na beton

Poprzez słoneczne promienie specjalny rodzaj betonu na swojej powierzchni redukuje szkodliwe związki płynące od samochodowych spalin. Negatywnie wpływają one na zdrowie człowieka, a znajdują się w powietrzu na terenie miast. Takie związki rozkładane są na związki nieszkodliwe. Mają one podobieństwo do związków wykorzystywanych podczas nawożenia roślin, które podczas deszczu odprowadzane są w glebę. W czasie przeprowadzania testów na obszarze chodnika wynoszącym 350 m2 uzyskano dane, które pochodziły ze specjalnych pomiarowych stacji. W tym samym czasie badano także stopień zanieczyszczenia powietrza na terenie, gdzie nie znajdował się zielony rodzaj betonu. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wyniki z pomiarów betonu

Firma Skanska oraz renomowane naukowe jednostki podczas przeprowadzonych badań wyciągnęły następujące wnioski.  (uprawnienia budowlane program) Teren, na którym znajdował się zielony beton wykazywał aż w 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, niż miało to miejsce w przypadku zwykłej nawierzchni. Badania pokazały również, że kiedy przy rondzie Daszyńskiego dojdzie do powstania zwartej zabudowy, zielony rodzaj betonu będzie osiągać dużo lepsze wyniki w związku z walką ze smogiem. W laboratorium wyniki te dochodziły aż do poziomu 70%. Przy inwestycji Generation Park zainstalowano na stałe pomiarowe stacje, które w sposób ciągły badają poziom natężenia zanieczyszczeń, jakie znajdują się w powietrzu  (program egzaminu na uprawnienia)  .

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com