fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uzbrojenie wzdłużne

Uzbrojenie wzdłużne bywa w tej sytuacji uzbrojeniem rozdzielczym. W kaflu nie widać potrzeby nadawania strzemion czy drutów rozdzielczych pod wyższą płaszczyzną. Bywa to bardzo łatwa metoda uzbrojenia. Belki poprzeczne takich pomostów spełniają takie role:

-powiększają niższe płaszczyzny belek centralnych dla rozmieszczenia łożysk albo zestawienia przęsła z podporami,

-spełniają role przepon stężających, (uprawnienia budowlane kontakt)

-utrzymują nasyp i przejmują napieranie gruntu, kiedy przęsło nie bywa odosobnione od nasypu przez przyczółki.

Ustrój pomostu o dwóch belkach centralnych rozmieszczonych poniżej krawężników i kaflu drogi wspartej na poprzecznicach. Takie rozmieszczenie belek centralnych pomniejsza rosłość ustrojową o sumę obszerności płaszczyzny i rosłości krawężnika podczas utrzymania identycznej rosłości belek centralnych. (uprawnienia budowlane 2021)

Uzbrojenie
Uzbrojenie

Widoczne rozmieszczenie belek

Potrzeba na to widocznego rozmieszczenia belek centralnych, jaki potrafi mieć wpływ na rozpiętość podpór, a więc na ich objętość i finanse konstrukcji, o ile podpory mają zostać zrobione jako mury a nie kolumny. Patrząc na rozmieszczenie poprzeczne, zmieniają się rozmiary pól kafli drogi. Jak rozmieszczenie poprzeczne bywa niższa od odległości wśród belek centralnych, to punkty zginające pasma wzdłuż drogi są większe od punktów zginających pasma na skroś drogi, a uzbrojenie centralne kafla bywa nakierowane wzdłuż jezdni. Jak odległość wśród poprzecznic bywa większa od rozmieszczenia belek centralnych, to uzbrojenie centralne kafla idzie w poprzek drogi. Jak pole kafla posiada rozmiary zawarte wśród 2:1 i 1:2, punkty zginające w obie strony potrzebują krzyżowego uzbrojenia. (uprawnienia budowlane program) Patrząc na rozmieszczenie poprzeczne, zmienia się rozmieszczenie uzbrojenia i strona punktów centralnych i obszerność kafli, jaka równa się od Vis do V20 szerokości.

Pomniejszenie masy pomostów

Aby pomniejszyć masę pomostów kaflowych, bywają one zazwyczaj robione z podłużnymi wydrążeniami. Pojawia się wtedy średnica podobna do średnicy skrzynkowej o wielu środnikach, co w widocznym stopniu anuluje łatwość budowli mostów kaflowych, przez komplikacje w deskowaniu luk, rozmieszczeniu uzbrojenia i betonu. Przez to pomosty kaflowe wydrążone, betonowane w punkcie posiadają ograniczony zakres używania, wydają natomiast się celowe sytuacje, kiedy pomost kaflowy zrobiony jest z osobnych prefabrykatów robionych i składanych w punkcie budowy. Belki centralne są ustawione poniżej krawężników chodników. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Kafle pomostu posiadają rozpiętość równającą się rozpiętości drogi i długość równą odległości wśród poprzecznicami. Stosunek długości do rozpiętości kafli zależą od szerokości mostu. Przez to uzbrojenie kafla będzie iść w różne strony, patrząc na stosunek ich rozmiarów. (akty prawne uprawnienia budowlane) Kiedy kafel ten posiada formę w planie wyraźnie odbiegający od kwadratu, wtedy uzbrojenie centralne bywa równoległe do jej niższych rozmiarów. Wzdłuż niższego rozmiaru rozmieszczamy niższy rząd uzbrojenia na punkty plusowe i wyższy rząd na ujemne.

Obszerności kafli pomostów

Obszerność kafli pomostów z betonu uzbrojonego, niosących dwa pasy ruchu i posiadających rozmiary w planie podobne do kwadratów 7x7m, równa się około 30-35cm. Masa kafla to blisko 700–900 kG/m2. Tak wielka masa powiększa widocznie siły padające na belki centralne i wpływa na powiększenie ich uzbrojenia. Mimo to w pewnym przedziale szerokości koszt powiększenia uzbrojenia w belkach centralnych nie zwiększa oszczędności otrzymanych na deskowaniu, uzbrojeniu czy ułatwieniu budowli pomostu. Jak długość przęsła bywa większa od dwukrotnej rozpiętości kafli, to uzbrojenie wzdłużne kafli bywa nieduże wedle uzbrojenia poprzecznego. Uzbrojenie to zakłada zwykle jeden typ drutów prostych i jeden typ drutów skośnych. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com