fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Utrata ciepła w budynkach wniesionych z wielkich płyt

Mieszkalne budynki powstałe z wielkiej płyty od zawsze są i będą stanowić trwałe architektoniczne elementy w polskich miastach. W związku z tym przeprowadzenie modernizacji w celu ograniczenia cieplnych strat jest konieczne i niezbędne. Konstrukcyjno – technologiczny system wielkopłytowego mieszkaniowego budownictwa, który posiada symbol OWT-67 powstał w związku z kontynuacją systemu OW-1700 oraz systemu OW 1700K. Cechami podstawowymi systemu jest przyjęty konstrukcyjny układ mający postać dwu albo trzy – traktowej wielkokomórkowej skrzyni przestrzennej. Zewnętrzne ściany budynku są tu podłużnymi pasami, które tylko częściowo wypełniają wysokość w skrzyni elementów. System opracowano w oparciu o zasady modularnej koordynacji w branży budowlanej. Jest on dostosowany do istniejących warunków z roku 1967.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Utrata ciepła w budynkach wniesionych z wielkich płyt
Utrata ciepła w budynkach wniesionych z wielkich płyt

Analiza związana z rozkładem temperatury

Przeprowadzona analiza, która związana była z rozkładem temperatury w termicznym mostku liniowym ustroju balkonowej konstrukcji systemu wspornikowego o typie OWT – 67 w wyraźny sposób wskazała straty w ogrzewczej energii, poprzez wystąpienie przenikania. Taki problem obejmuje cały kraj, ponieważ OWT – 67cieszył się bardzo dużą popularnością. Modernizacja, jaka może być zastosowana w tym wypadku polega na stosowaniu balkonowych systemów dostawianych w żelbetowo – stalowej konstrukcji. Jest ona w dużej mierze niezależna od konstrukcji danego budynku. Dokonanie zmian w konstrukcyjnym ma związek ze stratami ciepła. Przemawia za nimi również to, że system balkonowy OWT – 67 cechuje się małą funkcjonalną powierzchnią. (uprawnienia budowlane 2022)

Wykonanie cieplnej analizy

Badanie przeprowadzone przy zastosowaniu detekcji fal w zakresie obejmującym widmo podczerwieni dały potwierdzenie znacznych strat cieplnej energii w obszarze liniowego energetycznego pomostu. Płaszczyzna zewnętrzna obudowy budynku wykazała średnią temperaturową różnice 4K w obszarze oddziaływania oraz poza obszarem cieplnego wpływu termicznego mostka. W wewnętrznej powierzchni przegrody różnica kształtowała się średnio na poziomie 8K przy podłużnej ścianie w piętrowym poziomie oraz 3K w miejscu prefabrykowanej nadprożowej belki o typie Z. Bardzo ważne w związku z tym są odbiory, które wiążą się z montażem otworowej stolarki. Zastosowanie znajduje tutaj termowizyjna diagnostyka. (uprawnienia budowlane program) 

Liniowy modularny wymiar OWT-67

Podstawowy rodzaj liniowego modularnego wymiaru w OWT – 67 to wielkość, która jest równa dziewięciu modularnym jednostkom. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Wynosi ona 270 cm. Ta wielkość została przyjęta jako podstawowy wymiar brutto kondygnacji. Oprócz tego w systemie przyjęte zostały strukturalne rodzaje kształtowań w planie, które opierają się wyłącznie o trzy moduły powierzchniowe. Tworzą się one w oparciu o trzy modularne liniowe wymiary tj. 270 cm, 480 cm oraz 540 cm. Moduły powierzchniowe wyglądają w związku z tym następująco: 540×540, 540×480 oraz 270×480 cm. Przy tym systemie maksymalny gabaryt wynosi 540x270x30 centymetrów. Założeniem systemu było wzniesienie mieszkalnych wielorodzinnych budynków, których wysokość będzie wynosić 5 kondygnacji albo 11 kondygnacji. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com