fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Usztywnienia w konstrukcji w miejscu podparcia

Jeżeli chcemy stosować łupiny DC koniecznym konstrukcyjnym warunkiem jest usztywnienie ich w miejscu podparcia poprzez żelbetowe wieńce. Stropy o typie DC stosuje się w wiejskim budownictwie, w mieszkaniowym, w budynkach o charakterze publicznej użyteczności, w przemysłowym budownictwie typu magazyny, wiaty itp. Prefabrykowane strunobetonowe elementy zalicza się w większości do wielko oraz do średniowymiarowych prefabrykatów (uprawnienia budowlane 2021).

Usztywnienia w konstrukcji
Usztywnienia w konstrukcji

Długości minimalne strunobetonowych elementów

Minimalna długość strunobetonowych elementów nie może być niższa od 4 – 5 metrów (testy uprawnienia budowlane). Ma to związek z długością związaną z przenoszeniem sprężających sił ze strun na beton poprzez przyczepność. Od niedawna coraz większym zastosowaniem beton cieszy się w produkcji drobnowymiarowych elementów. Wiele lat pracy związanej ze strunobetonowymi elementami drobnowymiarowymi i praktyczne doświadczenia pokazały, że przy racjonalnej konstrukcji małych obiektów za pomocą takich elementów można uzyskać obniżenie kosztów budowy. Są one niższe niż w przypadku budowy, która jest realizowana z tradycyjnych materiałów.

Zastosowanie strunobetonu w wymiarowych elementach

Jako przykład zastosowania strunobetonu w wymiarowych elementach można podać kolejowe podkłady (program egzamin uprawnienia 2021). Stosuje się je powszechnie w prawie wszystkich uprzemysłowionych krajach, gdzie nie mamy do czynienia z deficytem drewna. Pomimo małej długości i braku całkowitego wykorzystania sprężania, strunobeton wykazuje korzystniejsze i lepsze techniczno – ekonomiczne wskaźniki niż drewno, stal czy żelbet. Powszechne staje się też stosowanie strunobetonu do produkcji elementów drobnowymiarowych typu stropowe płyty, belki, okienne ramy itp.

Wady i zalety strunobetonowych elementów

Wadą strunobetonowych elementów drobnowymiarowych porównując je ze sprężonymi wielkowymiarowymi elementami jest dużo większy, nieproporcjonalny nakład pracy na 1m³ betonu danych elementów. Nie można utrzymać pełnej sprężającej siły i w pełni wykorzystać materiały. Znajdują one jednak rekompensatę w postaci większej masowej możliwości, produkcji wieloseryjnej w wytwórniach, które stosują nowoczesne technologie. To wpływa na obniżenie nakładów związanych z pracą. Strunobetonowe elementy mają taką zaletę, że są sprężyste, co ułatwia ich transport bez żadnych uszkodzeń. W związku z tym można stosować małe przekroje tych elementów (uprawnienia budowlane – egzamin). W przypadku żelbetowych elementów muszą być one wymiarowane z pewnym nadmiarem, w związku z transportem. Specyficznymi elementami strunobetonowymi drobnowymiarowymi są elementy o deskowym typie, prętowe elementy, które służą przy konstrukcji ogrodniczych szklarni oraz kompleksowe elementy dla rolniczego budownictwa. Wszystkie te specyficzne drobnowymiarowe strunobetonowe elementy mają zastosowanie w naszym kraju.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com