fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ustawy dotyczące architektów i inżynierów budownictwa

Już od jesieni 2018 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa przykłada wszelkich starań, by wprowadzić w życie ustawę o architektach i inżynierach budownictwa. (uprawnienia architektoniczne) Udostępnia ona tylko coraz to nowsze projekty. I tak 27 kwietnia 2019 r. na stronie internetowej Izby znalazł się nowy projekt tej ustawy.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa zdaje się natrafić na małą różnicę zdań wraz z Izbą Architektów RP. Konflikt dotyczy rozdzielenia przepisów dotyczących architektów i inżynierów budownictwa. W rozumieniu, że architekci mieliby mieć więcej zadań i obowiązków. Co z kolei oznacza, że kierownicy budowy pełniący samodzielne funkcje techniczny mieliby o wiele mniej uprawień. Tak więc jak możemy się domyślać, Izba Architektów bardzo popiera dany projekt, natomiast Izba Inżynierów Budownictwa ma stosunek dość krytyczny. (program na uprawnienia architektoniczne)

Uściślając, na czym dokładnie te ograniczenia mają polegać? Gdyby dany projekt wszedł w życie to tylko architekci mieliby prawo do tworzenia projektów zagospodarowania terenu. Powodem tego jest likwidacja zapisu, który zezwala na wykonywanie tej czynności osobom będącym w posiadaniu odpowiednich uprawnień.(program na uprawnienia budowlane) Ponadto Polska Izba Inżynierów Budownictwa oczekuje wyjaśnienia kilku kwestii dotyczących wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego.

Finalizacja ustawy

Jako, iż pojawił się już trzeci projekt powyższej ustawy, daje nam to powody by przypuszczać, że finalizacja jest tuż za rogiem. Inżynierowie budownictwa jak i architekci siedzą jak na szpilkach w oczekiwaniu na końcowy rezultat prac nad ustawą. Głównie dlatego, że ustawodawca zdaje się nie zważać na rodzaj czy ilość uwag ze strony środowisk inżynierów i architektów. Przypuszczalnie ostateczne uchwalenie może nadejść już w roku 2019, a w życie może wejść w 2020 roku. Warto zauważyć, że ustawa zawiera też kilka kwestii odnośnie praktyki zawodowej. (uprawnienia budowlane o egzaminie)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com