fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ustawa zamiast rozporządzenia

Z pewnością warto zaznaczyć, że Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z 11 września 2014 roku funkcjonowało  do 13 lutego 2019 roku. Rozporządzenie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny (egzamin na uprawnienia budowlane). Uznał bowiem, iż „ograniczanie uprawnień budowlanych, do których wprowadzenia upoważnia właściwe organy art. 16 pkt 3 Prawa budowlanego, stanowi ingerencję w konstytucyjną wolność wykonywania zawodu”. Istotnie Trybunał Konstytucji zaznaczył, że Rozporządzenie nie jest wystarczające i w przypadku tej materii konieczna jest ustawa. Co więcej uznano, iż przepisy:  art. 16 pkt. 3 Prawa budowlanego oraz paragraf 22 pkt. 1 Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie są niekonstytucyjne.

Ustawa zamiast rozporządzenia

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego

Godnym uwagi jest fakt, że senacka komisja ustawodawcza prowadzi prace dotyczące projektu nowelizacja prawa budowlanego. Istotnie, dąży się do tego, aby nowa ustawa dokładnie regulowała zakres uprawnień budowlanych oraz ich ograniczeń. Wspomniane posiedzenie sejmu odbędzie się 20 lutego (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych).

Projekty Ministerstwa Inwestycji Rozwoju

Oczywiście warto wskazać tutaj na 3 projekty ustaw, które przygotowało Ministerstwo Inwestycji Rozwoju. Są to projekt o architektach oraz projekt o inżynierach budownictwa (nauka do uprawnień budowlanych). Jak również projekt przepisów wprowadzający każdą z powyższych ustaw, zawierający kwestie dotyczące uzyskiwania oraz zakresu uprawnień budowlanych. Oczywiście projekty są aktualnie na etapie międzyresortowych uzgodnień i dlatego do sejmu będą mogły trafić nie wcześniej niż w lutym.

Stanowisko Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Jeżeli chodzi o stanowisko ww. izby , to ma ona zastrzeżenia co do propozycji ministerstwa. W związku z tym jest bardziej przychylna inicjatywie senatu. PIIB jest zdania, że zmiany w zawodach architekta oraz inżyniera nie powinny być wprowadzane pochopnie. Jednakże szybkość wykonania orzeczenia także jest istotna (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Wynika to z faktu, że opóźnienia legislacyjne mogą przyczynić się do powstania zamieszania w sprawie uprawnień. Oczywiście kandydaci będą mieli możliwość składania wniosków o nadanie uprawnień. Problem tkwi natomiast w tym, że izby nie będą mogły ich nadawać, ponieważ będzie brak podstawy prawnej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com