fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ustawa o inżynierach w opinii architektów

Oczywiście w każdy środowisku zawodowym spotyka się różnicę zdań na pewne tematy. Istotnie dotyczy to także architektów. Tutaj najwięcej sporów dotyczy przygotowywanych obecnie projektu  ustaw o inżynierach budownictwa i architektach. Otóż  Izba Architektów RP nie chce, aby inżynierowie budownictwa byli podporządkowani architektom. Inżynierowie budownictwa dążyli do regulacji zawodu architekta oraz inżyniera w jednej ustawie (egzamin na uprawnienia budowlane). Natomiast architekci domagają się odrębnej ustawy. Ważnym aspektem jest to, iż Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju publicznie wyraziło swoją przychylność względem architektów.

Ustawa o inżynierach w opinii architektów

Wsparcie dla inżynierów budownictwa od architektów

Godnym uwagi jest fakt, że mimo ogólnego zdziwienia inżynierowi otrzymali wyżej wspomniane wsparcie (program na uprawnienia budowlane). Istotnie, architekci zwrócili się pisemnie do sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – Artura Sobonia z prośbą o zastosowanie obecnie obowiązujących rozwiązań. W świetle tych rozwiązać inżynierowie budownictwa, którzy posiadają uprawnienia w  specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń, mogą zarówno kierować  robotami budowlanymi, jak również budową. W opinii sekretarza Krajowej Rady Izby Architektów RP celem architektów nie jest wywołanie konfliktu między oboma środowiskami. Chcą oni przywrócić jedynie status architektów, który stracili w 1955 roku (program egzamin uprawnienia 2019).

List Krajowej Rady Izby Architektów RP

Istotnie, ww. izba wystosowała pismo, w którym znajduje się punkt widzenia architektów na tę sprawę. Otóż twierdzą oni, że w poprzednich  wersjach projektu ustawy o inżynierach nie znajdowały się obecnie zawarte w niej informacje. Izba skierowała się z prośbą o uwzględnienie uwagi dotyczącej uprawnień inżynierów budownictwa do kierowania robotami budowlanymi oraz budową. Wskazują, że z tego powodu może pojawić się wiele niepotrzebnych konfliktów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów) .

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com