fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Urządzenia wodociągowe

Głównym zadaniem urządzeń wodociągowych w przemyśle jest to, żeby dostarczały wodę zgodnie ze swoimi funkcjami (uprawnienia budowlane 2021). Urządzenia wodociągowe pełnią w przemyśle takie funkcje jak i służą do:

– bezpośrednie spożycie przez pracowników,

– do urządzeń, które służą osobistej higienie pracowników – czyli urządzenia do mycia i kąpieli czy dla spłukiwania przyborów kanalizacyjnych,

– chłodzenie maszyn i urządzeń,

– do urządzeń, których zadaniem jest ochrona pracowników od wpływu szkodliwych procesów produkcyjnych dla zdrowia (np. zasłony wodne, które chronią przed szkodliwym działaniem płaszczyzn, które są nagrzane do zbyt wysokiej temperatury)

– transport materiałów, które podlegają produkcji (np. transport buraków w cukrowniach czy transport żużla w kotłowniach),

– do urządzeń dla utrzymania czystości w pomieszczeniach,

– do urządzeń przeciwpożarowych (hydranty, tryskacze, zasłony wodne).

Urządzenia wodociągowe
Urządzenia wodociągowe

Dodatkowo woda surowa jest bezpośrednio potrzebna do produkcji przemysłowej oraz do obsługi maszyn i urządzeń (np. prasy wodne).

Zużyte ilości wody

Ze względu na to, że woda ma duży zakres stosowania, to w przemyśle zużywa się jej znaczne ilości (testy 2021 uprawnienia). Aktualnie określa się te ilości na podstawie długoletniej praktyki i badań, które są przeprowadzane w różnych zakładach. Uwzględnia się wówczas różne rodzaje przemysłu. W związku z tym wiadomo jak wygląda zużycie wody:

a) bidety:

– 5 litrów na jedno umycie,

– maksymalne zużycie: 4 litry na minutę na jeden bidet,

– średnica doprowadzenia wody do jednego bidetu: 15 mm,

b) spłukiwanie misek ustępowych:

– maksymalne zużycie: 6 litrów na minutę na jedną miskę ustępową,

– średnica doprowadzenia wody dla 1-3 zbiorników płuczących – 15 mm, dla 4-10 zbiorników – 20 mm, dla 11 -20 zbiorników – 25 mm,

c) spłukiwanie pisuarów:

– 10 litrów na 1 zbiornik płuczący na jedno spłukanie,

– maksymalne zużycie: 2 litry na minutę na jeden pisuar,

– średnica doprowadzenia wody do pisuarów w ilości od 1 do 6: 15 mm, od 7 do 20 pisuarów: 20 mm,

– zbiornik płuczący pisuarowy może obsługiwać od 1 do 4 pisuarów pojedynczych bądź też pisuar rzędowy do sześciu miejsc.

Ilość wody do picia i dla higieny osobistej

Ilość wody, która jest potrzebna do picia i dla ogólnej higieny osobistej pracowników wynosi 15 litrów dziennie na jednego pracownika, który jest zatrudniony na jedną zmianę (program na uprawnienia budowlane w wersji android). W przypadku urządzeń natrysków, wanien i bidetów należy pamiętać o tym, żeby były one zaopatrzone w wodę zimną oraz w wodę ciepłą. Z kolei umywalni z reguły powinny mieć dostęp do wody zimnej. Woda zimna i ciepła powinna być jednak dostępna w zakładach, w których:

– jest brudząca praca,

– używa się środki chemiczne, które działają niekorzystnie na skórę (czyli np. zakłady malowania i lakierowania, zakłady galwanizacji metali).

Bezpośrednie chłodzenie

Bezpośrednio chłodzi się przede wszystkim te gorące płaszczyzny, które w nadmiernej ilości promieniują ciepło do otoczenia. Wykonuje się to przy wykorzystaniu strugi wody chłodzącej. Jak się oblicza potrzebną ilość wody, która jest niezbędna, żeby móc ochłodzić 1m2 gorącej płaszczyzny? Wygląda to następująco:

– przede wszystkim określa się w litrach na jednostkę czasu zgodnie z ilością ciepła, która ma zostać odprowadzona przez wodę,

– następnie wyraża się ją w kilokaloriach na jednostkę czasu,

– dzieli się ją przez różnicę temperatur między wodą doprowadzaną i odprowadzaną (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Przykładowo:

Gdy z 1 m2 gorącej płaszczyzny wydziela się 200 kilokalorii na minutę i woda chłodząca ogrzewa się o 40°C, to na 1 m2 potrzebne jest 5 litrów wody chłodzącej na 1 m2 powierzchni (200 kcal/min : 40 °C = 5 l).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com