fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kierunek przemieszczania się składników w mieszalniku

Trójwymiarowe drogi przepływu mieszanki powstają dzięki ruchom ramion, które nakładają się w sposób osiowy i promieniowy (program uprawnienia budowlane). Drogi przemieszczania mieszanki, które się przenikają, powstają na skutek specyficznego i przeciwbieżnego ruchu wałów. Jednorodność można szybko osiągnąć dzięki intensywnemu wirowemu ruchowi składników, które się przenikają.

Warto wspomnieć o zależnościach pomiędzy czasem mieszania a efektywnością wymieszania składników w przypadku betoniarki BHS. Po 15 sekundach mieszania uzyskuje się 85% maksymalnego stopnia wymieszania składników, po kolejnych 15 sekundach uzyskuje się 95% tej wartości. Ta bardzo dobra homogenizacja składników mieszanki w tak krótkim czasie pozwala na uzyskanie mieszanki, która charakteryzuje się dobrą jakością i ma stałe parametry w każdym zarobie. 

W budownictwie drogowym wykorzystuje się przede wszystkim mieszalniki o działaniu ciągłym dwuwałowym i jednowałowym z osiami poziomymi. Betoniarki o pracy ciągłej są nachylone lub poziome. Zbudowane są z cylindra ze śrubą (lub śrubami), które znajdują się wewnątrz. Dzięki nim składniki mogą się przesuwać wzdłuż betoniarki. Takie betoniarki ciągle dostarczają mieszankę. Zasila się je w ciągły sposób składnikami, które dozuje układ w sposób objętościowy bądź wagowy.

Urządzenia do mieszania betonu
Urządzenia do mieszania betonu

Z kolei praca betoniarki dwuwałowej (inaczej dwuśrubowej) to przeciwbieżny ruch obrotowy poziomych wałów. Wały te wyposażone są w:

– zachodzące na siebie odpowiednio skierowane łopaty mieszające,

– łopaty skrajnie zgarniające.

Przez to rozwiązanie składniki ruszają się w kierunku poziomym wzdłuż mieszalnika. Pozwala to na efektywną homogenizację mieszanki.

W nowoczesnych betoniarkach o pracy ciągłej można wyprodukować takie mieszanki, które mają duży zakres klas konsystencji. Dotyczy to nawet tych o niskim stopniu ciekłości. Mieszanki te cechują się dużą jednorodnością.

Mieszarki samochodowe oraz urządzenia mieszające powinny być wyposażone w taki sposób, żeby mogły dostarczać mieszankę betonową, która jest jednorodna (program na uprawnienia budowlane w wersji android). W momencie, gdy wodę lub domieszki będzie dodawać się dopiero na miejscu budowy (na odpowiedzialność producenta), mieszarki powinny mieć również odpowiedni sprzęt pomiarowy oraz dozujący. 

Betonownie

Nie ma określonej jedynej, poprawnej kolejności załadunku do betoniarki poszczególnych składników. Wszystko zależy od:

– właściwości mieszarki,

– cech konstrukcyjnych mieszalnika.

W pierwszej kolejności powinno się wlać trochę wody (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). W następnym kroku należy załadować składniki stałe (takie jak kruszywo i cement). Zaleca się, żeby zrobić to równomiernie i równocześnie. Gdy jest możliwe dolanie większej ilości wody, to należy to zrobić w tym samym czasie. Resztę wody należy wlać po załadowaniu wszystkich składników.  

W przypadku betoniarek bębnowych i jednoczesnego stosowania bardzo suchej mieszanki, niezbędne jest, żeby w pierwszej kolejności wlać wodę i załadować grube kruszywo. Inaczej nie będzie możliwe, żeby uzyskać dostateczne nawilżenie powierzchni. Ważne jest, żeby pamiętać o tym, żeby nie napełniać nadmiernie mieszarek (czyli więcej niż ma ich pojemność). Z reguły domieszki, jeżeli będzie się je stosować, powinno się dodawać na etapie zasadniczego procesu mieszania. Wyjątkami są domieszki silnie redukujące wodę oraz redukujące wodę. Można je dodawać dopiero po zasadniczym procesie mieszania. W tej drugiej sytuacji należy mieszać mieszankę tak długo, aż domieszka będzie rozprowadzona w pełni w zarobię lub ładunku, a także osiągnie pełną skuteczność.

Czas powtórnego mieszania, który następuje po zasadniczym procesie mieszania, nie może trwać krócej niż 1 min/m3 ani nie być krótszy niż 5 minut po dodaniu domieszki.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com