fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprzemysłowiony zakład prefabrykacji

W oparciu o stypizowane elementy konstrukcyjne i budowlane oraz uzgodnione klasyfikacje materiałów, należy rozpocząć opracowywanie i testowanie najbardziej odpowiednich metod technicznych do produkcji budowlanej. Zasadniczo prefabrykację należy wykonywać w przemysłowych i specjalistycznych zakładach produkcyjnych, aby podkreślić dokładność i profesjonalizm w wykonaniu danych elementów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

W uprzemysłowionym zakładzie prefabrykacji łatwiej jest o:

– zebranie kadry fachowców i ich sprawniejsze wykorzystanie,

– zastosowanie ciągłej, potokowej produkcji,

– ekonomiczne wykorzystanie sprzętu i materiałów,

– wytworzenie dobrego jakościowo produktu, który będzie również bardziej ekonomiczny niż produkty wykonany na placu budowy w warunkach do tego nieprzystosowanych,

– wprowadzenie nowych metod produkcyjnych,

– oddziaływanie na szybki rozwój postępu technicznego niż na tradycyjnych budowach,

– sprawniejsze wykorzystywanie nowych technologii,

– wyższy poziom techniki.

Uprzemysłowiony zakład prefabrykacji
Uprzemysłowiony zakład prefabrykacji

Kryterium uprzemysłowienia budownictwa wiejskiego.

Od natężenia planowych zadań inwestycyjnych i rozłożenia obiektów w terenie zależy:

– ilość wyrobów,

– jakość metod technologicznych,

– rozmieszczenie zakładów przemysłu budowlanego.

Z tego powodu, że na wsi brakuje zarówno rzemieślników, jak i rąk do pracy ogólnie rzecz biorąc, to w budownictwie wiejskim wszystkie metody technologiczne, które służą budowie budynków, powinny być jak najszybciej i jak najbardziej unowocześnione. Przejawem tego rodzaju modernizacji powinno być zapewnienie odbiorcy jak największej ilości wyrobów gotowych i elementów produkcji przemysłowej. Należy dostarczać mu produkty i usługi po jak najniższych kosztach i jak najmniejszym wysiłku oraz w krótszym czasie niż w systemie tradycyjnym. Dzięki temu będzie można bez problemu budować nowe budynki w warunkach wiejskich, które są ciężkie. Prace budowlane powinny być jak najbardziej zmechanizowane, ale należy używać prostego sprzętu (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Jest to spowodowane tym, że ciężki i średniej wielkości sprzęt transportowo – montażowy jest rzadko używany na obszarach wiejskich, co znacznie zwiększa koszty budowy. Przez to występują elementy konstrukcyjno-budowlane o małej wadze.

Należy pilnować przy typizacji elementów i produktów ich wagi. Decyduje ona o sposobie montażu budynków i o tym, czy należy zastosować sprzęt transportowo-montażowy. Jest to również bardzo ważne, ponieważ procedury użytkowania budynków mogą ulec zmianie ze względu na ogólne zmiany kierunku produkcji rolniczej. Celem jest to, żeby podczas przebudowy nie korzystać z ciężkiego sprzętu, a nawet montować wszystko ręcznie.

W ocenie techniczno – ekonomicznej powinno uwzględniać się wszystkie kryteria (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Postęp techniczny

Termin „postęp techniczny” rozumie się jako wynik działania pomysłów inżynierskich. Głównym celem postępu technologii budowlanej jest obniżenie kosztów budowy poprzez zastosowanie:

– nowych i bardziej wydajnych materiałów,

– bardziej ekonomicznych projektów,

– lepszej organizacji budowy,

– nowych technologii, wynalazków.

Graficznym opisem efektu postępu technicznego jest wykres przedstawiający obniżenie kosztu wytworzenia jednostki (elementu, budynku) w pewnym okresie czasu. Wykres ma formę linii schodkowej (program z aktami na uprawnienia budowlane). Spowodowane to jest tym, że kiedy pojawiają się nowe badania, pomysły i ulepszenia, to koszty czasami ulegają obniżce. Ponieważ ogólny postęp technologiczny składa się z wielu indywidualnych pomysłów i badań, a także daje różne skutki ekonomiczne, możliwe jest narysowanie linii ciągłej wykresu w sposób wystarczająco przybliżony. Przedstawia on pewną średnią wartość, a także wypadkową bieżącego stanu postępu technicznego, który ma miejsce w dowolnym momencie. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com