fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia kolejowe- wszystko co musisz o nich wiedzieć

W dzisiejszych czasach jest mnóstwo rodzajów uprawnień budowlanych. Jedne bardziej wymagające, drugie mniej. By móc się o nie ubiegać najpierw trzeba przedstawić dokument potwierdzający określone wykształcenie i zdobyć odpowiednie doświadczenie. (program na uprawnienia w wersji android)

Uprawnienia kolejowe są ściśle powiązane z inżynierią kolejową, która ma dość szeroki zakres. Co umożliwiają nam te uprawnienia? Otóż otwierają drzwi do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych, co jest niesamowicie przydatne, szczególnie przy projektowaniu. Ponadto, poza samym budowaniem, mamy prawo do zabezpieczania pewnych urządzeń, a nawet pracy przy układach sterowania ruchem kolejowym. Takie uprawnienia otrzymujemy od samorządu zawodowego inżynierów. (egzamin ustny na uprawnienia)

Posiadając te uprawnienia, możemy budować bez żadnych ograniczeń, a nawet zajmować się projektowaniem niektórych obiektów budowlanych. Jeśli chodzi o konstrukcje kolejowe, składają się one na stacje i linie kolejowe. Co więcej, możemy też zajmować się tworzeniem bocznic zgodnych z prawem technicznym. (uprawnienia budowlane- egzamin)

Uprawnienia kolejowe, czy na pewno nieograniczone?

Pomimo, że uprawnienia kolejowe dają nam mnóstwo możliwości pracy i rozwoju to jednak jest pewien haczyk. Otóż zezwalają one na budowanie bocznic kolejowych, ale nie mogą przekroczyć one prędkości jazdy 200 km/h. Prędkości powyżej tej normy są wręcz zabronione. Aby korzystać z takich uprawnień na co dzień, wymogiem są studia magisterskie na kierunku budownictwo lub transport. Musimy pamiętać, że budownictwo kolejowe jest niezmiernie skomplikowanym rodzajem. Wiąże się ze specjalistycznymi, precyzyjnymi konstrukcjami, które mogą być wykonywane tylko i wyłącznie na podstawie zasad technicznych. Jeśli ukończyliśmy kierunek elektrotechniki to możemy ubiegać się o uprawnienia ale dotyczące pracy tylko w zasięgu kolejowych obiektów budowlanych. Koszty, na które musimy się przygotować to około 2300 zł (wraz z egzaminem). Zdobywając tytuł inżyniera czy projektanta i wykonując prace kolejowe, raz w roku musimy opłacić ubezpieczenie OC i składki członkowskie w wysokości 500 zł. (wybierz program do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com