fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia kolejowe – jaki mają zakres?

Jak wiemy jest mnóstwo specjalności, które możemy wybrać ubiegając się o uprawnienia budowlane. (materiały do uprawnień budowlanych) W przypadku specjalności inżynieryjnej mostowej dotyczą one głównie kolejowych obiektów budowlanych bądź sterowania ruchem kolejowym. Umożliwiają one projektowanie albo kierowanie pracami budowlanymi o zakresie ograniczonym bądź nieograniczonym. (program do uprawnień na komputer)

Uprawnienia kolejowe

Prawo by projektować czy też kierować robotami budowlanymi obiektów takich jak stacje, linie i bocznice kolejowe czy budynki zawarte w warunkach technicznych dla budowli kolejowych – daje nam uprawnienie kolejowe bez ograniczeń (zakres kolejowych obiektów budowlanych). Jedynym odstępstwem od reguły są urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym. (egzamin na uprawnienia budowlane)

W przypadku tych samych uprawnień tylko w zakresie ograniczonym. Dają nam one możliwość projektować lub kierować pracami budowlanymi tych samych miejsc. Jedyna różnica jest taka, że stacje, linie i bocznice kolejowe bądź inne budynki kolejowe (wykluczając linie) muszą być przystosowane do prędkości nie większej niż 200km/h. Oczywiście muszą być one też zgodne ze wszystkimi zapisami odnośnie warunków technicznych dla obiektów kolejowych i ich umiejscowienia. (uprawnienia architektoniczne egzamin)

Uprawnienia budowlane kolejowe

Jeśli natomiast chcielibyśmy projektować bądź kierować robotami budowlanymi obiektów, które dotyczą urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym. Oczywiście muszą iść one w zgodzie z przepisami o warunkach technicznych odpowiadających budowlom kolejowym i ich umiejscowieniem. Do tego potrzebne nam będą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności inżynieryjnej kolejowej (zakres sterowania ruchem kolejowym).

Kiedy zdobędziemy takie same uprawnienia tylko w zakresie ograniczonym. Możemy projektować lub być kierownikiem robót budowlanych obiektów w zakresie jakichkolwiek urządzeń, których celem jest zabezpieczenie i sterowanie ruchem kolejowym. Pełny i precyzyjny spis urządzeń, o których tu mowa jest w przepisach w sprawie warunków technicznych odpowiadających obiektom kolejowym, a także ich usytuowania. Tutaj odstępstwem od reguły są stacje, które posiadają więcej niż 50 rozjazdów oraz linie kolejowe w zakresie samoczynnych blokad.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com