fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane w kontekście zawodu konstruktora budowlanego

Z pewnością bycie konstruktorem budowlanym wiąże się z pełnienie wielu zadań oraz odpowiedzialnością. W związku z powyższym konieczne jest posiadanie uprawnień budowlanych. Do zadań konstruktora należy opracowywanie konstrukcji budowlanych oraz dbanie, aby powstający budynek był solidny i nie uległ zapadnięciu. Istotnie w swojej pracy konstruktor współpracuje z osobą pełniącą rolę architekta. Wynika to z faktu, iż architekt sporządza projekty architektoniczne (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Należy pamiętać, że konstruktor budowlany pełni samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w wybranej specjalizacji, co wymaga znajomości prawa, wiedzy oraz doświadczenia.

Uprawnienia budowlane w kontekście zawodu konstruktora budowlanego

Wymagania związane z wykształceniem

Oczywiście, aby możliwe było pracowanie w zawodzie konstruktora budowlanego konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Wymaga się zatem ukończenia studiów w jednej z czterech specjalizacji (nauka do uprawnień budowlanych). Są nimi budownictwo mostowe, budownictwo morskie, budownictwo lądowe lub budownictwo drogowe.

Wymagania związane z praktyką zawodową

Drugim aspektem poza wykształceniem jest posiadanie odpowiedniej praktyki zawodowej. Oczywiście długość praktyki zależy od tego, czy kandydat stara się o uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, czy też do obu łącznie. Istotnie uprawnienia można uzyskać w zakresie ograniczonym lub bez ograniczeń (testy uprawnienia budowlane). Wszystko zależy od kierunku ukończonych studiów oraz czasu trwania praktyki zawodowej.

Egzamin państwowy na uprawnienia budowlane

Egzamin państwowy jest zdawany przez wszystkich kandydatów w tym samym terminie, o którym zostają wcześniej poinformowani. Takie działanie ma na celu uniknięcia ewentualnych przecieków pytań. Po zaliczeniu części pisemnej przystępuje się do części ustnej. Termin tego egzaminu ustala komisja utworzona z członków izby. Ważnym aspektem jest to, że aby zostać konstruktorem budownictwa wystarczające jest uzyskanie uprawnień do projektowania bez ograniczeń. Po zdanym egzaminie wpisuje się konstruktora do Izby Inżynierów (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Wówczas można pracować w zakresie projektowania konstrukcji oraz budynków jednorodzinnych w zabudowie zagrodowej. Przypomnijmy, że uprawnienia nadawane są we właściwej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com