fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane jesień 2017 w specjalności: inżynieryjna drogowa wykonawcze bez ograniczeń

Izba:  małopolska

Witam Państwa.  Egzamin zdawałem w sesji uprawnienia budowlane jesień 2017. Chciałbym opisać swoje wrażenia po egzaminie ustnym. A więc do egzaminu przygotowywałem się tylko z programem Uprawnienia Budowlane i Jednolitych Aktów Prawnych. Program zakupiłem w pakiecie (wersja na komputer+ na android + akty na komputer). I to był świetny wybór bo w domu robiłem sobie testy na komputerze, a w pracy na telefonie. W wersji na komputer są dostępne pytania na egzamin ustny za który nie płaciłem dodatkowo nic. Na budowie pracuję już bardzo długo, jednak do tej pory nie robiłem sobie uprawnień budowlanych. Szef firmy zawsze podpisywał dokumenty, a ja fizycznie jestem na każdej budowie i sam dbam o to aby prace były wykonane należycie. Teraz mamy trochę więcej robót i szef wysłał mnie na egzamin. Firma nie jest duża, ale wszystkie roboty wykonujemy sami, bez żadnych podwykonawców. Raczej to my jesteśmy podwykonawcami bo na dzisiejszym rynku pracy ciężko jest się przebić. Dokumenty niezbędne do złożenia znalazłem na Państwa stronie. W sumie to po rozmowie z Państwa konsultantem nie szukałem materiałów nigdzie indziej, bo dowiedziałem się z e u was znajdę wszystko. Na internecie jest masa materiałów, ale duża część jest nieaktualna. Na egzaminie ustnym większość kandydatów była znacznie młodsza ode mnie. Raczej byli to ludzie kilka lat po studiach. Na egzamin wziąłem ze sobą wydrukowane w programu główne akty prawne, było to bardzo pomocne. Egzamin był dosyć prosty do zdania. Była to raczej luźna rozmowa z komisją, bo egzaminatorzy byli mniej więcej w moim wieku. W związku z tym że mam długoletnie doświadczenie w zawodzie to wymienialiśmy się raczej doświadczeniem. Oczywiście na wylosowane pytania również musiałem odpowiedzieć, ale były one raczej proste. Pytania z Państwa programu przerobiłem kilka razy i w zasadzie to o co mnie pytali powieliło się z programem więc nawet nie musiałem za dużo szukać. Z pytań wylosowanych miałem:

  • rodzaje mieszanek asfaltowych
  • obowiązki kierownika budowy
  • wymienić obiekty dla których tworzony jest obszar ograniczonego użytkowania terenu,
  • czy budowę wykonaną bez wymaganego pozwolenia można zalegalizować?
  • jakie są obowiązki pracodawców w razie zaistnienia wypadku w zakładzie pracy?

Jak widzicie pytania nie były szczególnie trudne. To co mogę doradzić przyszłym kandydatom to przede wszystkim zachowanie zimnej krwi. Jeśli praktyka była odbywa to komisja na pewno to będzie wiedziała Jak czegoś nie wiesz to dopytują, podpowiadają. Warto się mimo wszystko dobrze przygotować, ale nie szukaj materiałów na dziesięciu stronach, bo to strata czasu. Polecam skupić się na tej jednej bo tu masz wszystko i wszystko jest aktualne. I mam tu na myśli tą konkretną stronę, bo wiem że wszystko jest tu rzetelnie przygotowane. Po zdobyciu uprawnień dostałem lekką podwyżkę, nie była za duża, bo i tak zarabiam wystarczająco. Ale mogę teraz robić sobie dodatkowe fuszki. Mam kilka domków jednorodzinnych które również nadzoruję za jakieś 500 zł. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

uprawnienia budowlane jesień 2017
uprawnienia budowlane jesień 2017

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlanej projektowe i wykonawcze bez ograniczeń

Izba:  opolska

To pytanie sprawiło mi najwięcej problemów: Co należy zrobić w celu posadowienia hali stalowej na ławie fundamentowej na gruncie nienośnym w stanie sypkim? Poza tym już raczej prostsze jak: definicja otuliny, po co stosowana jest otulina, jaka jest grubość otuliny, od czego zależy? Jakie znasz prace ciężkie pod względem psychofizycznym (ono było trochę inaczej sformułowane, ale o to chodziło),  oraz kto i kiedy może wydawać polecenia Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Inwestorskiego? Naukę do egzaminu rozpoczęłam od przejrzenia materiałów do egzaminu, czyli aktów prawnych i norm. Przeczytałam te główne po dwa razy no i jeszcze te mniej istotne (ale już pobieżnie). W praktyce budowlanej jaką przedstawiłam Izbie miałam dwa tygodnie zapasu i to był dobry ruch bo jeden tydzień mi wykreślili ze względu na święta. Do testów przygotowywałam się jakieś 2-3 miesiące. Ostatni miesiąc bardzo systematycznie, ale to były już raczej powtórki, bo pytania dosyć dobrze wchodzą do głowy dzięki podpowiedziom rysunkowym. Raz przeczytasz i już później pamiętasz.

 

Uprawnienia w specjalności: instalacje sanitarne wykonawcze bez ograniczeń

Izba:  podlaska

Bardzo polecam materiały z  waszej strony. Bez was zdanie byłoby niemożliwe. Kolega uczył się ze strony (wycięte ze względu na uczciwą konkurencję) i tam były nieaktualne przepisy, jakieś stare pytania. Niestety nie zdał. Szkoda mi go, bo kasa wydana.  I ogromny wstyd w firmie. Przy okazji Dzięki:)

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlane wykonawcze bez ograniczeń

Izba:  mazowiecka

Egzamin wiąże się z bardzo dużym stresem. Ja bardzo długo przygotowywałem się do egzaminu z programu, bo jednak szkoda mi było wydanej i kasy i chyba spaliłbym się w firmie ze wstydu gdybym nie zdał. Egzamin zdawałem w Izbie mazowieckiej. Komisja była bardzo sympatyczna. Nie wprowadzali niepotrzebnej stresującej atmosfery. Kobieta (chyba sekretarka) która pilnowała nas i dawała pytania do losowania była bardzo przyjazna, zagadywała do nas tak żebyśmy się nie stresowali. Egzamin przebiegał standardowo, tak jak opisali to użytkownicy we wcześniejszych wpisach. A więc wchodzisz, losujesz pytania, siadasz i się przygotowujesz. Masz na to około pół godziny. Czas uzależniony jest od tego jak szybko komisja przepytuje kandydatów. Bardzo ważne i chciałbym na to uczulić pozostałych kandydatów podchodzących do egzaminu na uprawnienia abyście mieli swoje akty prawne. Niby Izba udostępnia swoje materiały, ale jest tego za mało. Jak ktoś inny weźmie daną ustawę to Ty nie masz się z czego przygotować, a czas mija. I w sumie nikogo to nie interesuje. Swoją praktykę faktycznie odbywałem w firmie wykonawczej. Jestem zatrudniony w firmie na pełen etat, więc z pytaniami z praktyki nie miałem żadnych problemów. Na egzaminie miałem pytania o odwodnienie terenu budowy w czasie ulewy, bhp przy pracach na rusztowaniach. Tutaj to w zasadzie można powiedzieć dużo, więc mówiłem o warunkach atmosferycznych, rozstawach wejść, konieczności zakotwienia rusztowania, jego sprawdzenie potwierdzone protokołem itd. Następne pytanie, dotyczące mojej praktyki było o strop filigran, bo taki miałem u siebie na budowie, więc również nic trudnego. To z czym miałem lekki problem to zmiany w Prawie budowlanym które weszły w styczniu 2017r. Czytałem to u was na blogu, więc coś mi świtało, ale nie znałem konkretnych liczb, więc to doszukałem podczas przygotowania. No i jeszcze pytanie o zabezpieczenie ścian podziemnych hali garażowej. Przyszłym zdającym życzę sukcesu. Pozdrawiam

 

Uprawnienia w specjalności: konstrukcyjno-budowlane wykonawcze bez ograniczeń

Izba:  pomorska

Zabrzmi to trochę jak reklama, ale bardzo chciałabym polecić program Jednolite Akty Prawne. Jest genialny, bo faktycznie są tutaj akty jednolite. Póki nie zaczęłam uczyć się do egzaminu nie wiedziałam jaka jest różnica i powiem szczerze że zakupiłam też program firmy (wycięte ze względu na uczciwą konkurencję). Więc wytłumaczę jaka jest różnica tym którzy ten komentarz będą czytać, a więc akty jednolite to takie gdzie wprowadzone są już wszystkie zmiany, czyli jeden plik=jedna ustawa/rozporządzenie. A na tamtej stronce piszą że to akty jednolite, a sprzedają akty ze strony sejmu. Kpina jakaś. Wystąpiłam o zwrot pieniędzy i do dzisiaj na ten zwrot czekam. Na egzamin wydrukowałam sobie te akty i zebrałam do segregatora. To był genialny pomysł. Wiedziałam co gdzie jest, podkreśliłam sobie ważne rzeczy i egzamin poszedł mi bardzo dobrze. Pytania jakie wylosowałam nie były trudne: Jakie znasz podstawowe obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego? Kiedy zabronione jest stosowanie stopni schodowych z podcięciem i z noskami? Jakie znasz technologie montażu płyt kartonowo-gipsowych, jakie są warunki ich odbioru i wykonania? Wymienić rodzaje stali konstrukcyjnej stosowanej w budownictwie.

Uprawnienia w specjalności: instalacje sanitarne wykonawcze bez ograniczeń

Izba: mazowiecka

Egzamin zdawałem w izbie mazowieckiej w specjalności instalacji sanitarnych. Do egzaminu przygotowywałem się tylko z Państwa stroną. Bardzo pomocny okazał się wasz program do nauki na egzamin ustny i super że nie musiałem za niego dodatkowo płacić a miałem go w cenie zakupu programu do egzaminu pisemnego. U was z tego co pamiętam była baza 1500 pytań. Bardzo obszerna wiedza. Taka do poczytania głównie i super że do każdego pytania była odpowiedź i odesłanie do konkretnego aktu prawnego i danego fragmentu. Na moim egzaminie pojawiły się takie pytania: Jak zabezpieczyć c.o. otwarte?, Jaka może być liczbe wentylatorów w pomieszczeniu gdzie działa instalacja grawitacyjna?, Co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego? Jak należy wykonać próbę szczelności istniejącej instalacji gazowej?

 

Uprawnienia w specjalności: instalacje elektryczne projektowe bez ograniczeń

Izba: śląska

Na egzaminie uprawnienia budowlane jesień 2017 można było mieć ze sobą wszystkie materiały. Na sali były dwie komisje. Najważniejsze akty prawne (najwięcej pytań ) to Prawo budowlane, Warunki BHP i Warunki techniczne. Egzamin zdałem i bardzo to sobie chwalę, bo mając uprawnienia budowlane dostałem podwyżkę. Podpisuję samodzielnie projekty, które wcześniej i tak w zasadzie robiłem sam.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com